Ogrody ziołowe. Część 2 - Zioła w domuOgrody ziołowe - coś dla miłośników gotowania.


Część 1: Zioła w domu

Nastał czas kiedy ogród zapada w sen zimowy. W tym czasie można z powodzeniem uprawiać rośliny ziołowe i przyprawowe w domu. W tej części dowiecie się jak sie do tego zabrać i na co zwracać uwagę.

Wybór doniczki

Na pewno to co będziemy uprawiać i to w czym to będziemy  uprawiać będzie stanowić dodatkowo element dekoracyjny pomieszczenia i ten wybór jest kwestią indywidualną. 

Należy jednak pamiętać o wyborze doniczek proporcjonalnych do rozmiarów posadzonej w niej rośliny.

Kształt doniczki  nie ma znaczenia, lecz warto zastanowić się czy np. chcemy uprawiać kilka roślin w jednej dużej podłużnej doniczce czy w kilku małych. 

Kiedy już mniej więcej wiemy czego chcemy to przyjdzie nam się zmierzyć z kolejnym dylematem - doniczka z podstawką czy pojemnik, a może doniczka w pojemniku? 

Doniczka z podstawką jest najprostszym wyborem i dodatkowo idealnym dla amatorów, bo w przypadku przelania woda zbierze się w podstawce. 

Należy jednak pamiętać by woda w podstawce nie stała zbyt długo. Po 30 min należy wylać nadmiar zebranej wody.

W przypadku doniczek umieszczanych w pojemnikach (osłonkach) należy postępować podobnie jak w przypadku podstawek. Unikniemy tym zaduszenia i gnicia korzeni, w rezultacie zamierania rośliny.

Sam pojemnik to opcja bardzo estetyczna i dość skomplikowana jeśli chodzi o prawidłowe podlewanie. Jako pojemnik może posłużyć wiele rzeczy nie tylko te sprzedawane w sklepach ogrodniczych, np. metalowy pojemniczek po herbacie, kubek, słoik itp.

 Jeśli decydujemy się na sam pojemnik musimy pomyśleć o bardzo dobrym drenażu.

Na dno pojemnika wsypujemy 2-3 centymetry keramzytu lub żwiru. Zalecam sprawdzenie pojemności drenażu wlewając wodę aż warstwa drenażu zostanie przykryta. Ilość wody jaką wlaliśmy będziemy wlewać podczas regularnego podlewania. 

Na warstwę drenażu wsypujemy i ugniatamy podłoże. Proponuję użyć gotowego podłoża do kwiatów wymieszanego z perlitem w proporcji 3 do 1. Poprawi do warunki powietrzne w strefie korzeniowej.

Do tak przygotowanych pojemników wysiewamy nasiona naszych ulubionych ziół i pozostaje nam tylko pamiętać o podlewaniu.

Maciej Wolak
Jeżeli macie problemy z roślinami doniczkowymi lub z ogrodem, możecie zapytać o poradę. Kontaktu szukajcie na stronie - maciejwolak.com
https://www.facebook.com/CentrumOgrodnictwaSpecjalistycznegoMaciejWolak
rot. indulgy.com

Komentarze