Recenzja - "Wszystko inne poczeka" Barbara Ciwoniuk


Barbara Ciwoniuk, znana przede wszystkim jako autorka lubianych i nagradzanych książek dla młodzieży, w lekkiej, zajmującej opowieści podejmuje ważne społecznie tematy i zmusza do refleksji o tym, co w życiu najważniejsze. - ze strony Wydawnictwa Bis

Fakt, iż autorka powieści do tej pory pisała przede wszystkim dla młodzieży może zniechęcać (czy zaintryguje i dorosłego odbiorcę?), ale też być gwarantem wciągającej lektury. Nie da się ukryć, że młody czytelnik nie zawsze będzie cierpliwie czekać, aż książka go zainteresuje, a jeśli poczuje znużenie - bez wahania odłoży taką pozycję na półkę. Zatem fakt, iż jej powieści są lubiane przez młode pokolenie, doceniane w konkursach literackich niech będzie potwierdzeniem, iż nie są to nudne lektury, przez które trudno przebrnąć. Wprost przeciwnie - zatem i "Wszystko inne poczeka" nie różni się pod tym względem - wciąga od pierwszej strony i z każdą stroną coraz bardziej;) A jeśli chodzi o problematykę, to powieść jest dobrze skonstruowaną historią nietypowej znajomości, która zaczyna się w dość niezwykłych okolicznościach i przechodzi przez różne próby.
Narratorką jest Aida, tuż po czterdziestce, poniekąd ustabilizowana życiowo urzędniczka. Wprawdzie jest sama, bo rozstała się z mężem, dorosła córka wyjechała na czas jakiś do ojca, doznała też niedawno zawodu ze strony mężczyzny, który bardzo nadużył jej zaufania, ale nie odczuwa tego stanu rzeczy jako dramatu. Ma ukochanego psa, małe grono przyjaciółek, pracę, która daje jej materialną stabilizację. Właśnie postanawia nieco posprzątać swoje mieszkanie, bo przez lata nagromadziło się w nim trochę rzeczy, które na pewno nie będą już potrzebne. I nie spodziewa się, że zainicjowanie tej niewinnej czynności stanie się początkiem nowego rozdziału w jej życiu... Otóż wynosząc do piwnicy część kartonów ze zbędnymi przedmiotami natyka się na młodego człowieka w dość trudnej sytuacji życiowej. Zaatakowany przez niesympatycznego sąsiada, niesłusznie oskarżony o kradzież budzi w niej poczucie ogólnoludzkiej solidarności i chęć bezinteresownej pomocy. Daje mu schronienie i - jak się okazuje - mimo że Andrzej właśnie wyszedł z więzienia, to nawiązuje się pomiędzy nimi nić porozumienia. Wprawdzie portret nowego znajomego przypomina mi bardzo schemat obecny w utworach ukazujących tak zwanego szlachetnego dzikusa, jedna nie da się odmówić tej lekturze zdolności wciągania czytelnika w dość zawiłe perypetie bohaterów. Poza tym zarówno główne postacie, jak i te pojawiające się epizodycznie stanowią dość barwną galerię osobowości i charakterów.
Dodam, że autorka przeprowadziła dość dokładny research odnośnie gwary więziennej oraz ras psów, zatem sporo wiadomości z tych dziedzin znajdziemy w lekturze. A ponadto - chwile zabawne i momenty wzruszające, dramatyczne zwroty akcji i zakończenie, które usatysfakcjonuje wielbicielki happy endu;) Zatem polecam tę miłą lekturę:)

Katarzyna"Wszystko inne poczeka"
Autor: Barbara Ciwoniuk
Wydawnictwo: Bis
Oprawa: miękka
Liczba stron: 364
Format: 12,3x19,5 cm
ISBN 978-83-7551-359-2
Komentarze