"Suknia ślubna" Rachel Hauck - recenzja
Ślubna suknia to strój, który budzi w nas moc gorących uczuć, wymarzony, dobrany z pietyzmem. Na jej widok od razu się rozpromieniamy. Nic dziwnego - wiąże się ona przecież ze szczególną zmianą w naszym życiu, przysiężeniem sobie miłości i wierności, stopieniem się w jedno z wybrankiem naszego serca. 

Przyznam, że odwlekałam nieco sięgnięcie po tę lekturę. Dlaczego? W materiałach wydawcy znalazł się następujący fragment recenzji Julie McCrae: "Książka mnie urzekła. Bardzo. Nie mogłam jej odłożyć. Brałam ją ze sobą wszędzie, dokądkolwiek szłam. Poważnie!" A ja miałam pewne zobowiązania i bałam się, że rozpoczęcie czytania uniemożliwi mi ich wykonanie... I miałam rację! Ta książka istotnie wciąga od pierwszej strony, intryguje tajemnicą skrywającą przeszłość bohaterki, zaciekawia różnymi planami czasowymi, bardzo odległymi od siebie, porywa narracją, porusza losami wszystkich opisanych w niej młodych dziewcząt stojących przed tą jedną z najważniejszych decyzji w życiu - zawarciem związku małżeńskiego. 

Pierwsze strony pokazują nam Charlotte - pełną energii właścicielkę salonu sukien ślubnych. Nieuchronnie zbliża się dzień, w którym ma wyjść za mąż za Tima. To, wydawałoby się, związek idealny, są tak siebie pewni, tak zauroczeni sobą, że od momentu poznania nie upłynęło wiele czasu, a już doszło do zaręczyn, ustalili termin ślubu. I wtedy oboje zaczynają mieć wątpliwości, na niebie ich związku pojawia się coraz więcej chmur... 

Charlotte niewiele wie o przeszłości swojej rodziny, nie zna swego ojca, Tim zaś należy do znanej, poważanej w Birmingham familii, ma czterech braci oraz bratową, której niezbyt przypadła do gustu przyszła żona szwagra. Na dodatek okazuje się, że czasem hobby staje się przeszkodą na drodze do szczęścia. I wreszcie tajemniczy kufer, który w niezwykły sposób staje się własnością dziewczyny. Okazuje się, iż skrywa on przepiękną suknię ślubną. Jest ona w idealnym stanie, choć podobno ma sto lat... Odkrycie tej tajemnicy pochłania Charlotte. A podróż w przeszłość w poszukiwaniu osób, które coś wiedzą o tym niezwykłym stroju przyniesie wiele niespodzianek!

Potem autorka przenosi nas nieco w przeszłość - do roku 1912. Druga przez nią opisana bohaterka - Emily, stoi przed podobną życiową decyzją jak Charlotte. Ona jednak waha się, którego z dwóch bliskich jej sercu mężczyzn wybrać: Philipa z wypływowej rodziny, jednak nie o tak kryształowym charakterze jakby się wydawało, czy też zakochanego w niej bez pamięci Daniela, pracowitego, szczerego, lecz bez koneksji. 
A potem poznamy jeszcze Hillary i Mary Grace, będziemy kibicować poszukiwaniom informacji o dziejach sukni i z wypiekami na twarzy będziemy śledzić losy bohaterów. 

Książkę zamyka wyjaśnienie od autorki, dotyczące pewnego skojarzenie związanego z tą niezwykłą suknią ślubną - otóż przywodzi ona na myśl słowa Jezusa, treść Ewangelii - wiecznie żywej, prawdziwej, adekwatnej w stosunku do każdego, niezmiennie - mimo upływu czasu, innych realiów. Jest zatem ta książka pięknym świadectwem wiary, a jednocześnie pasjonującą historią, doskonale zarysowanym obrazem walki o uczucia oraz podejmowania ważnych życiowych decyzji. 

Polecam
Katarzyna"Suknia ślubna"
Autor: Rachel Hauck
Wydawnictwo Święty Wojciech
Oprawa: miękka
Liczba stron: 384
Format: 14x21 cm
ISBN: 978-83-7516-585-2Komentarze