"Angelina Jolie" Rhona Mercer - recenzja

Atrakcyjna powierzchowność kryje nietuzinkową kobietę - to pewne, nawet jeśli do tej pory czerpaliśmy wiadomości o Angelinie Jolie jedynie z prasy kolorowej, doniesień w przeróżnych magazynach czy na stronach internetowych opisujących życie celbrytów. O tej aktorce zawsze było głośno. Można by zatem pomyśleć, iż jest osobą, która uwielbia być w centrum zainteresowania. O tym, że jest inaczej, świadczy najlepiej lektura książki autorstwa Rhony Mercer. 

Czytając ją mamy możliwość poznać historę życia aktorki od najwcześniejszych lat, poczynając od narodzin, pobytu w przedszkolu, dramatycznych przeżyć spowodowanych rozstaniem rodziców. Odejście ojca bardzo zabolało Angelinę i relacje między nimi nigdy już nie ułożyły się w sposób idealny. Ten brak rekompensowała w przeróżny sposób. Jej zainteresowania wręcz mogły budzić lęk. Jeśli sięgniemy pamięcią w przeszłość, to zapewne przypomnimy sobie sensacyjne informacje o wciąż nowych tatuażach, które sobie fundowała, o nietypowej pasji - kolekcjonowaniu noży. W książce znajdujemy pewne znamienne słowa odnośnie tych faktów: "(...) Mam poczucie, że stosuję chytre posunięcie - ludzie skupiają się na tatuażach i nożach i dlatego tak naprawdę niczego się o mnie nie dowiedzą. Ale każdemu się zdaje, że zna moje osobiste sprawy". Ta chęć obrony przed wścibstwem dziennikarzy czy fotoreporterów na pewno była skuteczną metodą - Angelina Jolie ukrywała w ten sposób swoje problemy w związku z ojcem, niepewność oraz wahania odnośnie wyboru drogi życiowej. 

Zdawać by się mogło, że osoba obdarzona taką urodą jest też pewna siebie, jej pasje zaś znakomicie maskowały kwestie osobiste - zatem zaskoczenim może być dla czytelnika jej wrażliwość, jej rozterki. Nie kryła nigdy faktu, iż musiała korzystać z pomocy specjalistów w związku z załamaniem nerwowym. Tej sprawy jednak nie ukrywała. Wyjaśnia: "Nie mam oporów, żeby pokazywać swoje wady. To pomaga innym dziewczynom uświadomić sobie, że też są w stanie przetrwać." 

W jej biografii oprócz wiadomości o kolejnych sercowych podbojach, o dokonaniach filmowych Angeliny Jolie znajdziemy też inne oblicze aktorki. Zawsze była niezwykle szczera, otwarta, nie kreowała się na gwiazdę. Wprost przeciwnie - sława i pieniądze nigdy nie były jej celem. Kolejne wyzwania filmowe podejmowała ze względu na możliwość przekazania czegoś o sobie, wpłynięcia na odbiorców swoją kreacją aktorską. Co więcej - stały się one okazją do pomagania innym: w sensie przenośnym, ale też i bezpośrednio. Podczas kręcenia filmów w egzotycznych krajach bardziej niż piękne krajobrazy interesował ją los ludzi cierpiących niedostatek, borykających się z wieloma problemami. To sprawiło, że bez reszty poświęciła się działalności charytatywnej. Jej misja sprawiła, iż rozstała się z drugim mężem, który nie podzielał jej zainteresowań, ba, wręcz pragnął je ukrócić. 

Szczególne miejsce w sercu aktorki miały zawsze dzieci. Pragnęła poprawić ich los, uszczęśliwić jak najwięcej maluchów. Dlatego zdecydowała się adoptować chłopczyka z Kambodży, potem dziewczynkę z Etiopii, której matka zmarła na AIDS. Wkrótce rodzina Jolie powiększyła się o kolejne pociechy. 

Dziś Angelina Jolie jest matką sześciorga dzieci, tworzy szczęśliwy związek z Bradem Pittem. Na swoim koncie ma Oscara, wiele nominacji do nagród i wiele nagród, mnóstwo ról filmowych. Książka Rhony Mercer jest solidnie przygotowaną pozycją, dającą wnikliwy obraz dokonań Jolie jako aktorki, matki, osoby działającej na rzecz potrzebujących. 

W polskim wydaniu książkę zamyka rozdział zaczerpnięty z jednego z czasopism, artykuł napisany przez Wiktora Krajewskiego, a dotyczący decyzji, która poruszyła wiele osób - na początku tego roku aktorka poddała się obustronnej prewencyjnej mastektomii - by zminimalizować zagrożenie zachorowania na raka. Skłoniło ją do tego dziedziczne obciążenie, a podała tę informację do publicznej wiadomości nie bez powodu - jej przykład zmobilizował mnóstwo kobiet do poddania się badaniom, na pewno też zapobiegł wielu dramatycznym sytuacjom...

Jest zatem na pewno Angelina Jolie postacią nietuzinkową, pełną pasji, wyjątkową - nie tylko ze względu na swoją urodę. To przykład osoby, która potrafi wykorzystać swoje przysłowiowe "pięć minut" w sposób, który sprawi, że zostanie zapamiętana. Warto poznać ją bliżej, polecam sięgnięcie po tę ciekawą lekturę.

Katarzyna

"Angelina Jolie. Portret supergwiazdy"
Autor: Rhona Mercer
Wydawnictwo: G+J
Oprawa: twarda
Liczba stron: 262
Format: 14,5x22,2 cm
ISBN: 978-83-7778-331-3


Komentarze