Ksiądz Jan Twardowski "Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień" - recenzja
Chwila na refleksje, dobra rada od kogoś nam przyjaznego, oderwanie od spraw przyziemnych, codziennych kłopotów - ale też i nadanie im właściwego wymiaru - to wszystko i jeszcze wiele więcej otrzymamy sięgając po "Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień". 

Na tę pozycję złożyły się teksty z kilkudziesięciu publikacji księdza Jana Twardowskiego, a także wyjątkowe, dotąd niepublikowane fragmenty ze 149 homilii wygłoszonych przez księdza w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, w latach 1963-2002. Każdy dzień to osobna strona, czasem kilka zdań, na ogół kilkanaście - lektura niedługa, ale niebagatelna. Zapada w pamięć, każe zająć stanowisko, przemyśleć, co jest ważne, jak spełniamy się jako chrześcijanie, czy świadczymy naszym zachowaniem o wyznawanej wierze. Gros tekstów właśnie religii i duchowości dotyczy - pozwalają one każdego dnia na refleksję z naszą wiarą związane. 

To swego rodzaju kalendarz - przemyślenia zostały podzielone na miesiące, połączone tematycznie, związane z rokiem liturgicznym, aktualnymi w danym czasie sprawami: czerwiec to "dziecięctwo/Serce Jezusa/Eucharystia", w lipcu tematy są z czasem kanikuły związane - "wakacje/uśmiech/przyroda", październik - "Różaniec/modlitwa/cierpienie".

To już "kwestie techniczne", ale warto o nich wspomnieć: poręczny format, twarda okładka, wstążka - zakładka, stonowana kolorystyka - to piękne wydanie, trwałe - zmieści się i w niewielkiej torebce, możemy je zawsze mieć przy sobie. I sprawić sobie - choćby z okazji 1 czerwca - to nie tylko Dzień Dziecka, ale też setna rocznica urodzin księdza Twardowskiego, zatem znakomita okazja, by pochylić się nad jego tekstami, przypomnieć je bądź też właśnie poznać. 

Przywołam słowa księdza Jana zamieszczone pod datą piątego lutego: "Zapytajmy siebie szczerze, z łapą na sercu: Komu daję się prowadzić w swoim życiu, Duchowi Świętemu czy straszydłu niepodobnemu ani do ducha, ani do świętego?" - gdy czasem trudno jest nam o mobilizację, by dokonywać właściwych wyborów, wówczas sięgnijmy po "Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień", by nas lektura ta wspierała, pomagała nam i sprawiała, byśmy wzrastali...

Polecam
Katarzyna


"Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień"
Autor: Jan Twardowski
Wydawnictwo Święty Wojciech
Oprawa: twarda
Liczba stron: 420
Format: 11,5x19 cm
ISBN: 978-83-7516-850-1Komentarze