O dyniowych nasionach            Z dzieciństwa pamiętam, że trudno było obierać je z łupinek, trudniej, niż słonecznik. Ale były dobre. Teraz kupuję w sklepie dla ludzi mało zamożnych ;) w torebeczce, obrane i gotowe do… No właśnie – do czego są gotowe obrane pestki z dyni??? Powiesz, że do jedzenia. Racja. Ale w moim przypadku do ich zjedzenia prowadzi jeszcze jedna czynność: prażenie na patelni.
Dlaczego? Bo pięknie pachną, milej strzelają miedzy zębami i są po prostu smaczniejsze. Bez obawy, że się za szybko przypalą – przecież zawierają tłuszcz, więc ciut się wytapia podczas prażenia.
Jak to zrobić? Nagrzać patelnię i wsypać jedną porcję – niewielką, najlepiej jedna warstwę, mieszać drewnianą szpatułką i trzeba uważać, bo lubią pęcznieć uwalniając wilgoć i strzelać po całej kuchni.
Radzę, by z ich jedzeniem odrobinę poczekać, bo gorące silnie parzą w język – wiem, bo sama nie umiem się pohamować i próbuję takie niemal prosto z patelni... :) Należy je jednak zjeść zaraz po przygotowaniu, bo są wtedy najlepsze. Można dodać do jogurtu, kefiru, posypać nimi kanapkę – co uwielbiam!
UWAGA! Są kaloryczne! Ale cóż z tego, kiedy mają dużo białka, witaminę A, witaminy z grupy B, mają cynk i lecytynę, żelazo i fosfor, wspomagają naszą pamięć, pomagają utrzymać w dobrej kondycji naszą skórę, a po odpowiednim przygotowaniu leczą choroby pasożytnicze układu pokarmowego.

Czy trzeba Cię jeszcze zachęcać?

Smacznego!

                                                                                  
                                                                                    Martussa

Komentarze

  1. Jestem fanką pestek dyni na i w bułkach z... z innego sklepu na L :D Ale narobiłaś mi smaka strasznego (bo do tej pory prażyłam tylko słonecznik i migdały w płatkach). Ciekawe, czy dobrze komponowałyby się z rybą, bo właśnie migdały i słonecznik w takiej postaci dodaje do pstrąga.

    OdpowiedzUsuń
  2. spróbuj:D chyba sobie dziś uprażę trochę pestek na wieczorne posiedzenie przed TV:) smacznego wszystkim.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)