Recenzja. "Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" Donald Spoto


Przewrotnie, recenzję zacznę od końca książki. U schyłku swojego życia Audrey Hepburn powiedziała: „Przesłuchania do tej roli trwały czterdzieści pięć lat, i w końcu ją dostałam.” O jaką rolę tak się ubiegała?  I czy było warto? Na to odpowiedź daje biografia Audrey Hepburn, autorstwa Donalda Spoto. W zasadzie już te słowa wystarczą, by sięgnąć po tą książkę.

Audrey była uwielbiana za swoją skromność i tak ją przedstawia autor biografii.  Była wielką aktorką, na miarę jej czasów. A jednak bardziej pasuje do niej określenie elf, nimfa, duszek czy sarenka niż wielka gwiazda kina.  Przeżyła ciężkie czasy Drugiej Wojny Światowej i trudne momenty po jej zakończeniu. W miłości nie miała szczęścia, a jej wieloletniemu małżeństwu do wymarzonego było daleko. Pragnęła zostać matką, czego w końcu doświadczyła. Jednak droga do tego nie należała do łatwych.

Od pierwszych stron czytamy, że była czarująca. Miała klasę, której nie dało się dokładnie zdefiniować. Bardzo ciekawe są kulisy jej kariery filmowej, której towarzyszą inne znane gwiazdy. Szokują maniery Humphrey’a Bogarta, zaciekawia osoba Gregory Peck’a...

Wszystkich wielbicieli jej stylu zainteresują początki przyjaźni ze znanym projektantem mody, Hubertem de Givenchy. Skąd wzięły się jej niebanalne kreacje filmowe? Kto decydował o jej wyglądzie? Książka zawiera także zdjęcia, może nie w nadmiarze, ale dla mnie wystarczającą ilość. W końcu Audrey Hepburn możemy zobaczyć w filmach, a żadne zdjęcie nie odda jej uroku.

Książka jest ciekawa także dzięki opisom z planu filmowego, produkcji takich jak: „Rzymskie wakacje”, „Śniadanie u Tiffany’ego” i wszystkich tych, dzięki którym możemy podziwiać grę aktorską Hepburn. Z pewnością po ich przeczytaniu inaczej spojrzycie na nią oglądając po raz kolejny, któryś ze wspomnianych filmów.

Mimo, że aktorka miała wiele romansów, także w trakcie trwania jej małżeństwa, książka nie przekazuje ich tak, jak przedstawiają to plotkarskie magazyny. Bardzo rzeczowe opisy, oparte na faktach oraz relacjach bliskich znajomych gwiazdy, sprawiają, że staje się ona i nam bliska… tak, że uronimy łzę, gdy przeczytamy jak odchodzi. Spełniona.

Polecam do przeczytania biografię Audrey Hepburn, wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

Gosia Rajchel

Dziękujemy za egzemplarz recenzencki, który przekazała nam:

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" Donald Spoto
Wydawnictwo Dolnośląskie
Strony: 266, Format: 17x25 cm
Rok wydania: 2008, oprawa twarda
ISBN 8324586608Komentarze

  1. Ciekawa recenzja, zachęca do przeczytania książki.Do tej pory Audrey znałam tylko ze zdjęć, chyba już czas poznać tę uroczą kobietę oobiście ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)