Najczęstsze choroby paznokci - jak dbać o paznokcie u rąk?

Najczęstsze choroby paznokci- jak dbać o paznokcie u rąk?

Ładne i zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety i każdego mężczyzny. Niestety, wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do ich wyglądu, a także bagatelizuje choroby, które mogą ich dotyczyć. A zmiany powstające w obrębie paznokci są stosunkowo częste, sprawiają, że paznokcie nieładnie wyglądają, stają się łamliwe i matowe.
Jakie są zatem najczęstsze choroby paznokci? 
 
Grzybica paznokci. Wywoływana jest przez różne rodzaje grzybów należących do tzw. dermatofitów, czyli grzybów atakujących jedynie skórę, paznokcie i włosy. Może być też wywoływana przez drożdżaki (drożdżyca paznokci), jak również przez niektóre gatunki grzybów pleśniowych. W jej przebiegu paznokcie stają się kruche, łamliwe, matowe, szare i pobruzdowane. Mogą pojawić się też biało-żółte plamy, rozwarstwianie i odwarstwianie się płytki paznokciowej, paznokcie mogą też ulec znacznemu pogrubieniu . Grzybica paznokci jest chorobą zakaźną, niekiedy wymagającą długiego leczenia. Do walki z nią wykorzystuje się preparaty działające miejscowo w postaci maści czy lakierów, niekiedy mogą być potrzebne działające ogólnoustrojowo środki doustne.
 
Łuszczyca paznokci. Zazwyczaj jest objawem towarzyszącym łuszczycy skórnej. Paznokcie stają się matowe, kruche, pogrubiałe. Do leczenia często stosuje się preparaty na bazie dziegciu oraz maść salicylową. 
 
Zanokcica. Jest to choroba spowodowana zakażeniem bakteryjnym, np. na skutek zbyt głębokiego wycinania skórek czy nieumiejętnie wykonywanego zabiegu manicure. W jej przebiegu zmianami objęty jest wał paznokcia, nie zaś jego płytka. Wał paznokciowy staję się bolesny, zaczerwieniony, obrzęknięty, co jest spowodowane stanem zapalnym. Pojawia się także ropna treść. Leczenie zazwyczaj polega na nacięciu przez chirurga zmienionego wału paznokciowego i opróżnieniu go z ropy. Czasami, kiedy choroba ma postać przewlekłą, konieczne jest stosowanie antybiotyków. 
 
Onycholiza. To choroba polegająca na oddzielaniu się płytki paznokcia od jego łożyska i gromadzeniu się pod nią powietrza. Dodatkowo, pod paznokciem mogą gromadzić się zanieczyszczenia, co doprowadza do stanu zapalnego. Ponieważ płytka paznokcia nie ma kontaktu z łożyskiem, paznokieć przybiera biały kolor, a jeśli wda się stan zapalny i zakażenie, może stać się żółty, szary czy czarny. Jest to zazwyczaj przypadłość wtórna do innych chorób i powstaje w przebiegu takich procesów jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, kolagenozy., atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski. Może mieć ona także miejsce na skutek urazu, infekcji wirusowej lub bakteryjnej, narażenia na nadmierną wilgoć i środki chemiczne. Zdarza się także w ciąży, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Może być wrodzona. Ponadto stosowanie niektórych leków może przyczynić się do takiego stanu. Leczenie jest zwykle objawowe, czasami trzeba chirurgicznie usunąć paznokieć. 
 
Koilonychia, czyli łyżeczkowaty kształt paznokcia. W przebiegu tej choroby płytka paznokciowa jest wklęsła w środku, zaś brzegi paznokcia są wywinięte ku górze. Przyczyną dolegliwości jest zazwyczaj niedobór witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, przede wszystkim choroby tarczycy, problemy z funkcjonowaniem nerek. Może być też to problem wrodzony. 
 
Szponowatość. W jej przebiegu paznokieć staje się grubszy, zmienia kolor na żółty lub zielonkawy oraz wywija się w taki sposób, że przypomina pazur ptaka. Przyczyną dolegliwości może być silny uraz, zaniedbania higieniczne czy też przewlekły stan zapalny. Pacjenci zazwyczaj wymagają pomocy chirurga.

Zatem jak dbać o paznokcie? 
Jak powinna wygląda pielęgnacja paznokci?
Przede wszystkim należy dbać o ich właściwą higienę. Myjąc dłonie, należy do czyszczenia paznokci wykorzystywać szczoteczkę, dzięki której spod paznokcia zostaną usunięte zanieczyszczenia, mogące być źródłem infekcji. Poza tym, należy zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób wykonuje się manicure. Nie wycinajmy skórek zbyt głęboko, a jeśli nie są one duże, starajmy się raczej używać kremów, które je zmiękczą i dzięki temu będzie można je po prostu delikatnie odsunąć z płytki paznokcia. Jeśli idziemy do kosmetyczki, zawsze wybierajmy gabinety kosmetyczne z certyfikatem oraz zwracajmy uwagę na to czy do manicure kosmetyczka używa jałowych narzędzi-zawsze możemy zapytać, gdzie narzędzia są poddawane sterylizacji.

A jak wzmocnić paznokcie? 
Najlepsze wzmocnienie paznokci kruchych i łamliwych to odpowiednia suplementacja witamin i minerałów. Można także używać specjalnych odżywek do malowania paznokci, które także wzmocnią ich strukturę i poprawią wygląd.

Pamiętajmy jednak o tym, że każda niepokojąca nas zmiana na paznokciach, zwłaszcza taka, która długo się utrzymuje, wymaga konsultacji z dermatologiem. Może być ona wywołana bowiem chorobą, z leczeniem której sami sobie nie poradzimy i potrzebne będą środki dostępne na receptę.Artykuł napisany przez redakcję DOZ.pl Dbam o Zdrowie
Przeczytaj również jak pozbyć się odcisków.
Komentarze

  1. Lepiej poczytajcie sobie jeszcze tu http://www.naturala.pl/tag/398/jak_pielegnowac_paznokcie
    a artykuł jak artyku, dobrze napisany, ale mozna uzupelnic sobie informacje stronka ktora podalam

    OdpowiedzUsuń
  2. Tutaj jest wszystko - https://www.wyposazenie-salonu-fryzjerskiego.pl/
    Solidne rozwiązania zrobią różnicę. A czy to jest dobre na potrzeby domowe? A czemu nie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)