Recenzja. "Ballada o ciotce Matyldzie" Magdalena Witkiewicz

Urokliwa, ciepła i optymistyczna - tak w trzech słowach mogę określić książkę Pani Magdaleny :) Miło do takiej lektury zasiąść, z kubkiem herbaty, po dniu pełnym wyzwań.

Główna bohaterka książki to Joasia. Kobieta młoda, piękna i inteligentna. Za moment stanie się matką, za moment zmieni się jej życie. Nie wie nawet jak bardzo! Joasia z bliskiej rodziny ma tylko babcię i męża, którego nigdy nie ma blisko. Pracuje naukowo i ciągle jest na wyjazdach. Starowinka zaś o imieniu Matylda to wspaniała kobieta. Jest pewna, że jej wnuczka urodzi córkę i prosi by nadała jej imię takie, jakie nosi ona sama. Joasia obiecuje jej to, bo jest przekonana, że lekarz nie myli się co do płci dziecka i pocznie syna. Tak oto rodzi  się nowa Matylda, a starsza pani wraz z kotem opuszcza ten świat. I tutaj zaczyna się dopiero pełna przypadkowych zdarzeń, przychylności losu i dobrych ludzi opowieść.

Joanna i malutka Matylda zostają same, bo okazuje się, że wyjazdy naukowe nie były tylko czysto naukowe. Kochanka męża, dziecko w drodze, rozwód... Ale bohaterka nie załamuje się, ma przy sobie dwóch osiłków - Olusia i Przemcia, którzy wspierają ją nie tylko duchowo, ale i materialnie. Okazuje się, że babcia miała udział w całkiem intratnym, lecz tajemniczym biznesie, którego właścicielami byli wspomniani dwaj młodzi mężczyźni. Po jej śmierci procenty przypadają w udziale naszej głównej bohaterce. Wszystko tutaj dobrze się układa, w swoim tempie. Joanka zakłada, z napotkaną na spacerze dziewczyną firmę, poznaje także i mężczyznę... O nie! Książka nie kończy się w stylu - żyli długo i szczęśliwie. Autorka pozostawia czytelnikowi miejsce na własne dokończenie losów Joasi...

Czyta się tę powieść bardzo dobrze. Nie sposób nie podsumować jej inaczej jak - warto wierzyć w swoje siły, ale warto także pamiętać, że przyjaźń jest bezcenna.

Polecam
GosiaTytuł:
Ballada o ciotce Matyldzie
Autor:Witkiewicz Magdalena
Wydawca:Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Numer wydania:I
Data premiery:2013-03-13
Język wydania:polski
Język oryginału:polski
Ilość stron:304
Rok wydania:2013


Komentarze