Ogrody ziołowe. Część 1Ogrody ziołowe - coś dla miłośników gotowania.

Część 1: Wiadomości podstawowe

Każdy, choćby amator gotowania, może potwierdzić, że dania doprawiane świeżo zebranymi ziołami są dużo smaczniejsze, niż te, do których przygotowania używaliśmy ziół i przypraw z torebek. Oprócz zastosowania kulinarnego, wiele ziół posiada właściwości lecznicze, mogą też być alternatywą w domowej apteczce. Jeśli brakuje nam zdolności kulinarnych i nie mamy zaufania do medycyny naturalnej, satysfakcję z posiadania ogródka ziołowego może dać nam jego przyjemny zapach.

Wybór miejsca.

Najlepszym miejscem pod ogródek ziołowy jest stanowisko słoneczne oraz osłonięte od działania silnego wiatru. Ze względu na to, że przyjemny aromat ziół wpływa korzystnie na samopoczucie, zalecam lokalizować go w miarę możliwości blisko okien i miejsc wypoczynkowych. Należy jednak pamiętać, że zioła pochodzące z cieplejszych rejonów świata mają większe wymagania świetlne i cieplne niż gatunki rodzime, jak również, że dla roślin bardzo ekspansywnych  należy przeznaczyć więcej miejsca.

Gleba.

Zioła mogą rosnąć w każdej przeciętnej ziemi ale przed posadzeniem roślin warto użyźnić podłoże kompostem. Ze względu na to, że ogród ziołowy tworzymy na małej powierzchni, zalecam zakup gotowej ziemi uniwersalnej. Ograniczy to możliwość dostarczenia z kompostem niepożądanych patogenów grzybowych i szkodników.

Wybór gatunków i odmian.

Ilość ziół, jakie możemy uprawiać w naszym klimacie jest bardzo duża. Wybór gatunków jak i producenta nasion i sadzonek jest kwestią indywidualną. Pocieszając lub przerażając niezdecydowanych dodam, że oferta gatunków i odmian jest naprawdę olbrzymia.

Rośliny ziołowe i przyprawowe możemy podzielić na  trzy grupy: 

Jednoroczne – w jednym roku rosną, kwitną, wydają nasiona i zamierają (np. bazylia, kolendra).  

Dwuletnie – w pierwszym roku wytwarzają liście, a w drugim kwitną, wytwarzają nasiona i zamierają (np. pietruszka, kminek).  

Wieloletnie – Byliny: część nadziemna zamiera w zimie i na wiosnę wyrasta nowa (np. mięta, szczypiorek) oraz  krzewinki lub rośliny zimozielone (np. tymianek, rozmaryn).

Projekt.

Kolejny etap tworzenia ogrodu ziołowego to popis naszej wyobraźni twórczej. Na kartce papieru lub za pomocą programów graficznych możemy zaprojektować kształt naszego ogródka oraz rozmieścić na planie położenie wybranych gatunków ziół. Należy pamiętać o możliwych rozmiarach poszczególnych roślin, w tym o dostępie do światła. Rośliny rosnące bujniej i o większych rozmiarach zalecam sadzić z tyłu, by nie zacieniały innych.

Pielęgnacja.

Pielęgnacja ziół jest wyjątkowo prosta - sprowadza się do podlewania i usuwania chwastów. Należy pamiętać,  że przez pierwszy okres od zasiania, musimy obficie podlewać. Gatunki pochodzące z cieplejszych rejonów świata, które w naszym klimacie mogą przemarzać, zalecam okrywać na zimę lub przenosić do domu. Co roku, wczesną wiosną u ziół krzewinek, w celu pobudzenia do zagęszczenia, należy przyciąć pędy o 2/3 długości.

Regularne podskubywanie ziół na potrzeby kuchni utrzymuje je w dobrym stanie zdrowotnym i nadaje im ładny, zwarty pokrój, dlatego zachęcam do śmiałego korzystania z własnego ogródka ziołowego podczas przygotowywania potraw. Dla pocieszenia osób mieszkających w blokach dodam, że wiele ziół dobrze rośnie w doniczkach i spokojnie można uprawiać je na kuchennym parapecie lub balkonie.


Tekst i Fot. Maciej Wolak
Jeżeli macie problemy z roślinami doniczkowymi lub z ogrodem, możecie zapytać o poradę. Kontaktu szukajcie na jego stronie - maciejwolak.comKomentarze

 1. To ja mam pytanie, koperek mi taki brzydki rośnie z jakimiś śmieciami, czy on chory? Niski i żółtawy, czego mu brak? Podlewam albo ja albo deszczyk.

  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to nie śmieci tylko mszyce? Zastosować Bioczos BR według zaleceń na etykiecie. Jest to środek bezpieczny dla człowieka z miazgi czosnkowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za radę, zaraz lecę po BIOCZOS BR :)
  pozdrawiam
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w tym roku zasadziłam piękny ogród, piękny bo udało się uzyskać 12 zdrowych ziół. W moim bajecznym ogródku znajdują się: bazylia x2, oregano, cząber, koper, pietruszka zwyczajna, pietruszka karbowana, lubczyk;), melisa, szczypiorek i kolendra, której smak poprostu uwielbiamy! Fajna przygoda, dużo świezych i aromatycznych smaków - polecam.Chętnie prześlę zdjęcie;) pozdrawiam redakcję Marlenka

  OdpowiedzUsuń
 5. Marlenka prosimy o zdjęcie, bardzo chętnie pokażemy na naszym Fan Page'u na Facebooku Twój ogródek :)
  teksty@kobietnik.pl

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)