"Za furtką" Dominiki Węcławek i Karoliny Danek - recenzja


Jak możemy przeczytać na okładce, komiks ten traktuje o końcu świata. Ale nie spodziewajcie się inwazji obcych, armagedonu, totalnego zniszczenia. Choć w sumie nieco z tego klimatu przeniknęło na strony książki. Tyle że to niejako "prywatny" koniec świata. Niektórzy często używają tego wyrażenia: gdy coś idzie nie po ich myśli, plany nie realizują się gładko, czasem ma się wrażenie, że co może pójść źle, tak właśnie się dzieje...
Bohaterka książki znalazła się właśnie w takim momencie swojego życia. We wszelkich aspektach coś jest "nie tak". Wprawdzie teraz jest dorosła, ma męża, syna, pracę, ale wciąż myślami wraca do przeszłości. Wciąż w pamięci ma zarzuty czynione jej przez matkę, deprecjonowanie jej wyborów życiowych, z drugiej strony jako najmilsze chwile wspomina dzieciństwo spędzane z babcią. To właśnie ona jest wzorem dla bohaterki, z nią wiążą się najmilsze wspomnienia. Ale teraz ta swoista idolka jest już osobą bardzo wiekową - mieszka sama, ma problemy zdrowotne i z powodu zasłabnięcia trafia do szpitala.
Takie drobiazgowe analizowanie przeszłych wydarzeń, niemożność skupienia się na tym, co teraz sprawia, że i aktualne sprawy na tym cierpią - bohaterka ma problemy w pracy, jej najbliższa rodzina także nie funkcjonuje tak, jakby chciała, czuje się zmęczona i sfrustrowana. To nietypowy komiks, bo skupia się na odczuciach, emocjach, tych radosnych, ale przede wszystkim - bolesnych. Bo w końcu ten prywatny "koniec świata" następuje - babcia umiera. To wydarzenie pociąga za sobą następne, a wynika z nich dość gorzka konstatacja na temat życia.
Główne bohaterki to kobiety, ich wzajemne relacje, rozmijanie się oczekiwań skłaniają do refleksji, są znakomitym portretem osoby skupionej na sobie, a także obrazem trudności w porozumieniu, gdy taka właśnie postawa zaczyna dominować.
Jeśli spodobają się Wam ilustracje, to warto zajrzeć na stronę ich autorki - blog graficzny  http://kotpalilfajke.blogspot.com/ - to także intrygująca lektura.

Polecam
"Za furtką"
Scenariusz: Dominika Węcławek
Rysunki: Karolina Danek
Wydawnictwo: Centrala
Okładka: miękka
Oprawa: szyta i klejona
Liczba stron: 104
ISBN: 978-83-63892-18-0Komiksy wydawnictwa Centrala można nabyć tu: PictureBook.pl


Komentarze