"Za oknem świeci słońce" Anja Wicki - konfrontacja z przeszłościąMinimalna ilość tekstu, przemieszanie różnych planów czasowych, skupienie na drobnych elementach, detalach, które na pozór są jedynie fragmentem scenerii, a potem okazują się być precyzyjnie pasującą do całości częścią - komiks zaskakuje, a do tego porusza trudne, niezbyt chętnie przedstawiane tematy, choć przecież dość powszechne.
Autorka - Anja Wicki - mieszka i pracuje w Szwajcarii, tworzy komiksy oraz krótkometrażowe filmy animowane. Jak sama wyjaśnia, swe prace buduje w taki sposób, by było w nich napięcie, emocje, dramatyzm i zaskoczenie. Tak jest i tym razem - w przypadku "Za oknem świeci słońce". Mamy tu pokazane różne plany czasowe - łączą je postacie bohaterów. Akcja rozpoczyna się w jakimś lokalu/dyskotece, widzimy młodego mężczyznę, który spotyka kobietę - nie jest ona mu obca, jak wynika z dalszego biegu zdarzeń, spotkali się niegdyś. Ówczesne relacje miały posmak tajemnicy, czegoś zakazanego... Połączyły ich sprawy naznaczone pewnego rodzaju zależnością. Można odnieść wrażenie, że było to dla bohatera pierwsze seksualne doświadczenie.
Zatem kolejne zdarzenia w różnych planach czasowych łączą się na zasadzie pewnego podobieństwa szczegółów, ale bez trudu możemy odtworzyć sobie historię człowieka, który zmaga się z pewnymi zdarzeniami z przeszłości. Przejście nad nimi do porządku dziennego nie wydaje się rzeczą możliwą, więc tworzy pewne rytuały, by zostawić za sobą te fakty.
Autorka wyznaje, że w swych pracach umieszcza to, co lubi rysować, zatem często pojawiają się w nich góry, rośliny, dinozaury... Jednego z nich widzimy na rysunku - ale nie jest to komiks fantastyczny, a raczej symboliczny. Oryginalne ujęcie tematu to niewątpliwy atut tej pozycji.
Tych, których ten nietuzinkowy komiks zaintrygował, zachęcam do zajrzenia na stronę autorki:  http://www.anjawicki.ch/

Polecam

"Za oknem świeci słońce"
Autor: Anja Wicki
Wydawnictwo: Centrala
Okładka: miękka
Liczba stron: 66
Format: 14,8x17,8 cm
ISBN: 978-1-56592-479-6

Komiksy wydawnictwa Centrala można nabyć tu: PictureBook.pl
Komentarze