UZDRAWIAJĄCY ODDECH Oddychanie jest jedna z najprostszych rzeczy na świecie. Wdychamy i wydychamy powietrze. Każdy oddycha nieświadomie, samoczynnie. Natomiast nie każdy robi to niestety świadomie. Co to znaczy? Jest to świadoma kontrola oddechu.
Oddychamy bez przerwy, zapominając o oddechu. Oddychamy płytko, przez co spada wydolność naszego organizmu i szybko się męczymy. Oddychając nieświadomie, wykorzystujemy bardzo niewielką powierzchnię płuc, co powoduje, że z wiekiem zmniejsza się ich powierzchnia. Przez płytki oddech obciążony zostaje nasz układ krążenia, serce musi wykonać większą pracę, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do komórek.

Jakie korzyści daje ŚWIADOMY ODDECH?

- poprawia oddychanie, jak wspomniałam o tym wcześniej.

- działa odmładzająco - w świecie "cudownych" kosmetyków przeciwzmarszczkowych, PRANAJAMA jest metodą, która pobudza Twój naturalny, wewnętrzny blask i urok, którego żadne inne kosmetyki Ci nie dadzą, bez względu na cenę.

- zwiększa odporność - regularna praktyka oddychania, pomaga poprawić ogólny stan zdrowia, poszczególne części ciała otrzymują więcej tlenu i energii a toksyny są wypłukiwane automatycznie, organizm zostaje wzmocniony i ma siłę, aby walczyć z chorobami.

- poprawia układ krążenia - wszystkie komórki ciała zostają odżywione i ożywione, co daje niesamowitą poprawę krążenia krwi. Pomaga to ustabilizować kołatanie serca, a tym samym reguluje ciśnienie krwi.

- poprawia pracę mózgu - codzienna praktyka oddychania poprawia naszą koncentrację i pomaga zachować spokój w trudnych warunkach. Ludziom, którzy często się rozpraszają, łątwiej jest się skoncentrować.

- poprawia układ pokarmowy - wraz z dostarczeniem tlenu i polepszeniem krążenia krwi do organów, poprawia się przemiana materii, spalanie tłuszczów i cały układ pokarmowy zostaje pobudzony do życia.
Jest bardzo dużo różnych technik oddechowych. Najlepiej jest praktykować ją z rana o wschodzie słońca, kiedy to najwięcej życiodajnej energii "spada" na ziemię.
Dzisiaj przygotowałam dla Was zestaw prostego ćwiczenia oddechowego , który Was bardzo wyciszy, uspokoi rozbiegane myśli, wprowadzi równowagę i harmonię w systemie. To ćwiczenie wzmocni Wasz system nerwowy , dotleni i poprawi Wam się oddychanie. Każde wykonanie będę dokładnie opisywać i posługiwać się ilustracjami, aby było Wam łatwiej.

Wybierz sobie spokojne i zaciszne miejsce w domu, takie, do którego nie wpadną po 5 minutach rozkrzyczane dzieci z psem :) Dobrze jest 10 minut wcześniej przewietrzyć pomieszczenie , lub jeśli nie jest zimno to zwyczajnie uchylić okno. Możesz włączyć muzykę, która Cię relaksuje i uspokaja. Usiądź w pozycji siedzącej , tak , aby kręgosłup był wyprostowany. Najlepsza pozycja do tego nazywa się SUKHASANA , obrazek poniżej.


Albo zwyczajnie, jeśli nie lubisz tak siedzieć, usiądź na krześle, tylko pamiętaj o wyprostowanym kręgosłupie. Weź 5 głębokich i długich oddechów przez nos. Teraz prawym kciukiem delikatnie zamknij prawe nozdrze, obrazek poniżej:


Zrób wdech przez lewą dziurkę , powoli licząc w myślach do 4. Następnie zatkaj palcem lewą dziurkę ( czyli tą, która wciągałeś/aś powietrze) , wstrzymaj oddech, licząc w myślach do 4, obrazek poniżej :Następnie odetkaj prawą i wypuść nią powietrze, powoli licząc w myślach do 4, obrazek poniżej :Teraz przy otwartej prawej dziurce wciągamy powietrze prawym nozdrzem,  ( lewe zamknięte palcem ) powoli licząc w myślach do 4, zatykamy prawe , wstrzymujemy powietrze ponownie licząc do 4, obrazek poniżej :


 i wypuszczamy lewa dziurka również licząc do 4, jak poniżej :


Teraz ponownie wdech lewą dziurką i powtarzamy cały cykl 3 - 5 razy. W zależności ile razy dasz radę. Jeśli zacznie Ci się kręcić w głowie, przerwij. Nic na siłę.
To ćwiczenie można wykonywać codziennie i z każdym dniem zwiększając sekundy, aż dojdzie się do 12. Ale pamiętajcie, zaczynamy od 4!

Powodzenia !

Nina
http://aumjoga.blogspot.com

Komentarze