"Dziecko dzień po dniu" Pamela Druckerman - recenzja
Zapewne słyszeliście o tym, że "W Paryżu dzieci nie grymaszą"? Ba, one robią (lub nie robią;)) o wiele więcej! Zatem zasypiają same już od trzeciego miesiąca życia, nie szukają bez przerwy potwierdzenia w oczach rodziców ("Ładnie, mamo?"), nie przerywają, nie domagają się słodyczy... Brzmi jak bajka? Amerykańska dziennikarka Pamela Druckerman przekonuje, że to naturalny efekt zasad, które Francuzi stosują na co dzień w odniesieniu do swoich pociech.

Rodacy Moliera przejawiają poza tym nader zdroworozsądkowe podejście do kwestii posiadania dzieci: to nie powinien być koniec świata, nasze życie nie powinno być bezwzględnie podporządkowane jedynie sprawom związanym z wychowaniem, kształceniem, opieką nad progeniturą!

Te dwie główne sprawy są tematem stu rad - "złotych zasad francuskiego wychowania" - jak kształtować dziecko, jak je wychowywać na osobę, z którą przebywanie nie jest uciążliwe, ale też jak nie przemienić się w "mamuśkę", której nic innego nie obchodzi oprócz dolegliwości pociechy, sukcesów malucha, jego osiągnięć, zajęć dodatkowych, atrakcji mających uprzyjemnić popołudnia czy weekendy. Warto sobie uświadomić, że każde za nas - my i nasz synek, nasza córeczka - jesteśmy odrębnymi osobami, mamy swoje zainteresowania, potrzeby, marzenia. Ważne jest wspólne spędzanie czasu, tworzenie więzi, ale brak czasu dla siebie to nie świadectwo naszej miłości, ale krótkowzroczności.

Niektóre aspekty tego poradnika mogą nas zaskoczyć, wzbudzić nasz sprzeciw - Francuzki bardzo często po upływie trzech miesięcy od porodu wracają do pracy, bez wahania sięgają zatem po mleko w proszku, jest to też czas, gdy wracają do figury sprzed porodu. Nie musimy jednak ślepo ich naśladować, warto w zamian rozważyć sens innych zasad. Wiele osób czuje, że związek z partnerem przechodzi w niebezpieczne stadium - stajemy się "tatą" i "mamą", czas spędzamy z pociechą, jest ona jedynym tematem rozmów, a wszelkie inne kwestie jakby się rozmyły, znikły... Choćby tę sprawę warto wziąć pod uwagę, by w końcu nie okazało się, że nasze relacje są nie do odbudowania...

Autorka jest także pod wrażeniem tego, jak rozwiązywane są kwestie żywienia we francuskich rodzinach, w żłobkach, przedszkolach. Zasady tej materii dotyczące są niezwykle cenne i inspirujące, a ich wprowadzenie może okazać się rewolucyjne, nie tylko w odniesieniu do najmłodszych członków rodziny;)

Ciekawym uzupełnieniem jej uwag w tej materii jest ostatni rozdział zawierający garść przepisów oraz przykładowe menu. Obiecane w tytule sto zasad autorka pogrupowała tematycznie, zatem zostały one umieszczone w dziesięciu rozdziałach. Niewielka jeśli chodzi o rozmiary, liczbę stron pozycja zawiera jednak wszystkie rady dla rodziców już od momentu poczęcia dziecka - zatem poprzez ciążę, okres niemowlęctwa, dzieciństwo, wiek nastoletni. Dużo wskazówek dotyczy także tego, jak stworzyć kompromis między byciem mamą a  byciem partnerką, między opieką nad pociechą a pracą zawodową, swoimi zainteresowaniami. 

Polecam
Katarzyna


"Dziecko dzień po dniu"
Autor: Pamela Druckerman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Oprawa: miękka
Liczba stron: 184
Format: 125x180 mm
ISBN: 978-83-08-05348-5Komentarze