"Niegrzeczne dzieci 9 kroków do posłuszeństwa" George M. Kapalka- recenzja
Książka „Niegrzeczne dzieci 9 kroków do posłuszeństwa” to poradnik, plan, czy też mapa działania w sytuacjach wychowawczo trudnych, gdy dziecko jest nieposłuszne, nie słucha próśb i poleceń, miewa napady złości i agresji. Ten prosty 9-więcio etapowy program pomoże Wam nauczyć Wasze dzieci samokontroli.

Książka ta pomóc ma nam  zrozumieć powody, dla których dzieci bywają nieposłuszne. Gdy je poznasz i zrozumiesz, będzie Ci łatwiej poradzić sobie z nimi oraz pomóc dziecku przezwyciężyć jego problemy związane z okazywaniem emocji. Podczas realizacji 9-więciu kroków nauczysz się kontrolowania własnych reakcji emocjonalnych, dzięki czemu uda Ci się zachować spokój nawet w niemożliwych na dzień dzisiejszy sytuacjach. Dzięki czemu zyskasz panowanie nad sytuacją i posłuszeństwem dziecka. Pozycja ta pomoże Ci znaleźć sposób by wytłumaczyć dziecku, dlaczego powinno Cię słuchać i co nastąpi za równo jeśli będzie to robić, jak i co stanie się jeśli będzie nieposłuszne. Co za tym idzie nauczy Cię jak wybierać i stosować odpowiedni system kar i nagród.

Jak zaznacza i uczula autor nic nie działa natychmiast i nie istnieje metoda, dzięki której niesforny maluch w jednej chwili stanie się posłuszny. Metoda zaprezentowana w tej pozycji wymaga pracy, wysiłku i czasu. „Narzędzia przedstawione w tym poradniku mogą okazać się skuteczne w ograniczeniu problemów związanych z niewłaściwym postępowaniem dziecka, ale żeby osiągnąć pozytywny efekt, należy korzystać z niego konsekwentnie przez dłuższy okres.”
Program został opracowany w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i szeroko zbadany.

Książka składa się z 9 odrębnych, lecz powiązanych ze sobą etapów postępowania. Kroków powinno się uczyć i stosować po kolei, każdy z osobna. Każdy etap choć dotyczy innego problemu bazuje na poprzednich, dlatego trzeba opanować świetnie poprzedni krok, kroki by przejść do kolejnego. Autor zaleca by na każdy z etapów poświęcić tydzień lub dwa. Ten czas pozwoli Tobie i dziecku przyzwyczaić się do nowego sposobu postępowania, opanować nowe umiejętność i przygotować do następnego etapu. Nie zaleca się aby stosować program w sposób pobieżny i dowolny, gdyż nie przyniesie on takiego rezultatu jak zastosowanie go w całości według wskazówek autora. Gdy wykonasz kroku 1-6, możesz zdecydować, czy potrzebujesz kolejnych 7-9, jeśli tak te wyjątkowo można wykonać w dowolnej kolejności, pod warunkiem kolejno wykonanych i opanowanych 1-6.
Opis każdego etapu kończy się podsumowaniem w formie listy kontrolnej, której celem jest pomoc opiekunom w trzymaniu się obranej ścieżki.

Na koniec tematyka etapów:
1. Wydawaj skuteczne polecenia
2. Dawaj skuteczne ostrzeżenia
3.Opanuj napad złości
4. Zawrzyj z dzieckiem umowę
5. Rozwiąż problemy z odrabianiem lekcji
6. Rozszerz kontrakt behawioralny
7. Poradź sobie w kłopotliwej sytuacji poza domem
8. Oducz dziecko przeszkadzania
9. Pomóż dziecku przy zmianie zajęć  

Mam nadzieję, że pozycja ta pomoże Wam zapanować nad sytuacją i rozwiązać problem nieposłuszeństwa dzieci.
Polecam
Magda

Tytuł:   "Niegrzeczne dzieci 9 kroków do posłuszeństwa" 
Autor:   George M. Kapalka
Wydawnictwo:   Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania:   2013
Liczba stron:   240
Format:   A5
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami


Komentarze