"Między książkami" Gabrielle Zevin - recenzja
Mogłoby się wydawać, że to pozycja dla osób, które świata poza czytaniem nie widzą: sam tytuł nas na taki trop naprowadza, na dodatek główny bohater jest właścicielem księgarni, a obecna już od pierwszych stron bohaterka, która pojawi się jeszcze niejednokrotnie, jest przedstawicielkę wydawnictwa. Zatem - pomyślą niektórzy - hermetyczna lektura dla maniaków... Nic bardziej mylnego! Wprawdzie niewielka - i jedyna na wyspie księgarnia Island Books będzie miejscem akcji, ale nie tylko niewidzący świata poza książkami mogą pokochać tę powieść! 

Jest ona urocza, ciepła i wciągająca, przekazuje krzepiący obraz relacji międzyludzkich, pokazuje, co jest istotne w życiu, no i przywołuje sporo tytułów ciekawych utworów, które Ajay Fikry, owdowiały nieoczekiwanie księgarz, poleca swojej córce, która jeszcze bardziej niespodziewanie wtargnęła w jego życie. Czeka nas zatem sporo niespodzianek, tajemnic, parę zwrotów akcji, będziemy obserwować postępy śledztwa prowadzonego przez sympatycznego policjanta, a także kibicować przemianie bohatera, który dorasta do roli ojca. 

Zgorzkniałość bohatera nietrudno zrozumieć. Księgarnia nie jest inwestycją, która przynosi kokosowe dochody, na dodatek utrata ukochanej żony, która zginęła w wypadku, utrata dziecka, którego się spodziewali, wpłynęły na niego destrukcyjnie. Zatem choć czytanie to pasja Ajaya - a jego zawód niejako legitymizuje tę pasję, nie jest osobą zbyt radośnie nastawioną do życia. Amelia, przedstawicielka wydawnictwa Pterodaktyl, która przybywa wraz z nową ofertą książkową, zostaje przyjęta wręcz opryskliwie, a polecane przez nią lektury Fikry ocenia jako pozycje nie dla niego i nie dla jego klientów. Zatem choć Amelia gorąco poleca "Roślinę późno kwitnąco", to książkę tę Ajay przeczyta do paru latach... 

A zanim do tego dojdzie, w jego życiu nastąpi prawdziwy przewrót: straci cenną, unikatową książkę będącą w jego posiadaniu, zostanie ojcem dwuletniej Mai, którą matka podrzuci do księgarni, dojdzie też do wniosku, że niewłaściwie potraktował Amelię i losy tych trojga będziemy śledzić na kartach lektury już do ostatniego rozdziału. Jak się one ułożą? Wszak Amelia ma narzeczonego... Będzie nieco magicznie i bardzo zabawnie, nie zabraknie wzruszających momentów, ale gdy się ma kogoś bliskiego, ma się pasję, to wszelkie problemy uda się przezwyciężyć.

Właśnie - czytelnicza pasja Ajaya okaże się niezwykle zaraźliwa i wiele osób zacznie coraz częściej odwiedzać jego księgarnię. Książki mają niezwykłą moc - a ich przesłania bywają inspirujące, zatem każdy rozdział rozpoczyna się krótkim poleceniem lektury. Ajay chce w ten sposób zwrócić uwagę swojej przybranej córki na pozycje warte poznania. Ta książka jest też tego warta - pokazuje, co naprawdę jest ważne w życiu. A przy okazji - uświadamia moc literatury.

Polecam
Katarzyna 


"Między książkami"
Autor: Gabrielle Zevin
Wydawnictwo: WAB
Oprawa: miękka
Liczba stron: 269
Format: 12,3 x 19,4 cm
ISBN: 978-83-280-0987-5Komentarze