"Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie" - recenzjaMiłość do siebie wydaje się być sprawą oczywistą - w końcu często dogadzamy sobie, rozpieszczamy siebie, pocieszamy się zakupami, spędzamy czas w ulubiony sposób. Ale czy to wystarcza? Co tak naprawdę kryje się za tym przesłaniem, by stać się swoim najlepszym przyjacielem, sojusznikiem, stronnikiem? 

Iwona Majewska-Opiełka przekonuje, że warto siebie postawić na pierwszym miejscu, bo właśnie ze sobą spędzamy najwięcej czasu, "ze sobą będziemy żyć i ze sobą umierać". Ale od razu warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o ślepe samouwielbienie, wywyższanie się, egoizm przesłaniający wszelkie inne kwestie w życiu. Jak to więc zrozumieć? Szczegółowe i racjonalne wyjaśnienie odpowiedniego zastosowania we własnym życiu zasady "mądra miłość do siebie" znajdziemy na kartach tej książki. 

Zakup wymarzonej rzeczy nie na wiele się zda, jeśli na co dzień deprecjonujemy swoje osiągnięcia, podporządkowujemy się innym, krytycznie wypowiadamy się o swoich zdolnościach, umiejętnościach, wyglądzie. Autorka przekonuje, że - z drugiej strony - skupienie na sobie nie musi nam się kojarzyć z egotyzmem i samolubstwem. Chodzi o wsłuchanie się w swoje potrzeby, realizowanie pasji, rozwijanie się, docenianie siebie. Mądra miłość to dbanie o siebie w czterech obszarach funkcjonowania, a zaliczają się do nich ciało, emocje, intelekt i duch. Działania w każdej z tych sfer eksplikuje, utwierdzając o wadze każdego elementu.

Warto dodać, że autorka jest nie tylko doświadczonym psychologiem, mówcą motywacyjnym, trenerem liderów oraz doradcą w zakresie rozwoju osobowości; ma ona także na swoim koncie wiele publikacji z dziedziny samodoskonalenia się, jest założycielką firmy szkoleniowej, a do tego propagowane idee popiera własnymi doświadczeniami. Sama przeżyła rozmaite sytuacje, często trudne, traumatyczne - i przywołuje je w tej publikacji. Z wielką otwartością opisuje niełatwe zdarzenia, które były jej udziałem, posiłkuje się też przykładami ze swej pracy psychologa i doradcy. 

Jeśli zastanawiamy się, po co te wszystkie działania, komu przeszkadza to, jak sami siebie oceniamy, to autorka odpowiada na to pytanie przywołując rozmaite aspekty naszego życia. Z jej obserwacji i doświadczeń wynika, że jesteśmy lepszymi rodzicami, pracownikami, ba - nawet obywatelami, jeśli potrafimy siebie mądrze kochać. Zatem jeżeli wydaje się nam, że poświęcając się dla dzieci jesteśmy najlepszymi rodzicami, to jesteśmy w błędzie. Nie potrafimy adekwatnie reagować, a co gorsze - nie umiemy budować poczucia własnej wartości u naszych dzieci. 

Autorka inspirując i zachęcając do zmiany przywołuje także innych znanych psychologów, autorów terapeutycznych koncepcji: Louise Lynn Hay, Wayne'a Dyera, Nathaniela Brandena, kazania księdza Piotra Pawlukiewicza. Na wzór listu Boga do człowieka z książki Oga Mandino "Największy cud świata" stworzyła własny list - utwierdzający nas w przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi, wartościowi, jako ludzie jesteśmy "najwyższym aktem boskiej kreacji", zatem - nie mamy wyboru;) - musimy pokochać siebie!

Polecam
Katarzyna


"Najważniejszy związek, czyli mądra miłość do siebie"
Autor: Iwona Majewska-Opiełka
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne/GWP
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 392
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-7489-700-6


http://psychoterapia-ptp.pl/wp-content/uploads/2014/05/GWP-logo.jpg


Komentarze