"Montessori w twoim domu" - recenzja


Na pewno z niejednym specjalistą od wychowywania dzieci się spotkaliście - dobrych rad śpieszą udzielać nawet niepytani, choć często sami, nie do końca pewni, jak ma dana kwestia wyglądać, szukamy wsparcia, instrukcji, wertujemy czasopisma, szukamy w sieci, sięgamy po książki. Pozycją, którą na pewno warto przestudiować, jest "Montessori w twoim domu" - poradnik przyjazny w formie, wizualnie wysmakowany, nadążający za modnymi nurtami minimalizmu, wychowania wspierającego, dostrzeżenia podmiotowości dziecka, jego indywidualności. 

Na okładce znajdziemy rekomendację Caroliny Montessori, która wyraża radość, że idee jej prababci w tak piękny i przystępny sposób ukazane mogą trafić do szerokiego kręgu odbiorców. Autorka książki, Simone Davies, jest nauczycielką Montessori z certyfikatem AMI - Association Montessori Internationale. Zafascynowana tą koncepcją wychowania oraz widząca jej efekty na przykładzie własnych pociech i dzieci, które uczy, autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i sugestiami na stronie The Montessori Notebook. Można za jej pośrednictwem zadać pytania, pobrać materiały do zadań, wziąć udział w warsztatach. Warto sięgnąć i po książkę Simone Davies, która zyskała wielką popularność - została przełożona na dziewięć języków, a niebawem ukażą się przekłady na trzynaście kolejnych! 

Autorka pochodzi z Australii, obecnie razem z rodziną mieszka w Amsterdamie, gdzie prowadzi zajęcia dla rodziców i dzieci w szkole Jacaranda Tree Montessori. Tego typu placówki są oblegane, niełatwo się do nich dostać, czasem bywa i tak, że przedszkoli czy szkół Montessori w ogóle nie ma. A czytając o nich zdajemy sobie sprawę, jak miły, twórczy i owocny byłby to czas dla naszych pociech, gdyby do nich chodziły... Mówi się jednak, że szkoła nie zastępuje domu, a i my sami, już od najmłodszych lat możemy wspierać dzieci podsuwając im propozycję działań, zadań zgodne z teoriami wielkiej włoskiej pedagożki. 

Dzięki Simone Davies możemy zacząć bazując na tym, co mamy w domu, sukcesywnie organizować przestrzeń, dokonywać koniecznych zmian, uzupełniać braki. Pięknie inspirują wysmakowane zdjęcia, ilustracje autorstwa Hiyoko Imai, które podpowiadają, jak przygotować pomoce, by zaciekawić, zachęcić do poznawania świata i jednocześnie - nauki. 

Przestrzeń i jej aranżacja są bardzo istotne, choć sam ten aspekt nie zapewni sukcesu - musimy stać się cierpliwymi przewodnikami, łagodnie przeprowadzającymi dziecko przez trudne chwile, wspierającymi, ale i wyznaczającymi granice. Autorka omawia kolejne etapy rozwoju, podsuwa plan dnia, pomysły na uczenie samodzielności, zyskiwanie nowych umiejętności. Są i rady na sytuacje szczególne - pożegnanie ze smoczkiem, odpieluchowanie, sugestie dotyczące postępowania z dzieckiem introwertycznym czy "przylepą".

Simone Davies to rzeczywiście osoba mająca misję, bo do rozwoju zachęca także dorosłych - również w myśl zaleceń Marii Montessori. A jako że pisze zajmująco, przywołuje własne doświadczenia i obrazowe przykłady, zatem przekonanie odbiorców nie jest trudne. Warto zaszczepić te zasady w swoim domu.

Polecam
Katarzyna

"Montessori w twoim domu"
Autor: Simone Davies
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawca: Bukowy Las
Wymiary: 17x24 cm
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-8074-223-9


Komentarze

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)