„CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym” - recenzja

Odnaleźć swoje miejsce, oczyścić atmosferę, dostrzec inną stronę sytuacji, która nas frustruje, zrozumieć uczucia swoje i bliskich nas osób - proste recepty na równowagę życiową, odzyskanie spokoju, budowanie zdrowych relacji zawarte w krótkich tekstach, wzbogacone o ujmujące przekazem ilustracje - to właśnie znajdziemy w wyjątkowej pozycji „CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym”. 

W książce znajdziemy wyjaśnienie, iż świat CupOfTherapy stworzony został przez dwoje fińskich psychologów – Anttiego Ervastiego oraz Elinę Rehmonen, którzy we współpracy z cenionym i nagradzanym ilustratorem Mattim Pikkujämsä postanowili pomagać osobom potrzebującym duchowego wsparcia, udzielając wskazówek w taki niebanalny, wdzięczny sposób. 

Można byłoby zaryzykować twierdzenie, iż dla Finów, którzy w pewnych rejonach doświadczają nawet pięćdziesięciodwudniowej nocy polarnej takie wspieranie i pociecha są niezwykle potrzebne. Z drugiej strony to właśnie tę nację uważa się za najszczęśliwszą na świecie! Zatem jeśli nawet mrok za oknem nie psuje im nastroju, warto chyba wypróbować patenty na osiągnięcie tego tak pożądanego stanu. 

Koncepcja zwierzęcych bohaterów przywodzi na myśl bajki Ezopa - czy też nawiązujące do nich teksty - zobrazowane postacie symbolizowały cechy ludzkie. W „CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym” pomysł jest podobny, choć owo przenośne przedstawienie zawarte jest tylko w ilustracjach. To takie małe rysunkowe perełki, które pozwalają dostrzec trudną prawdę, zrozumieć problem wynikający z danej sytuacji. Budzą w nas ciepłe reakcje, inspirują, wzruszają, a bywa że i bawią. Na kartach spotykamy często Pana Lwa i Panią Misiową;), ale nie tylko - spore grono uroczych zwierzaków przekonuje, że nasze życiowe dylematy i frustracje to nie koniec świata, a sposoby na ich rozwiązanie są w naszym zasięgu!

Taka forma poradnika łącząca warstwę wizualną z klarownie sformułowanymi radami to z pewnością zachęta do zajrzenia, poznania, przestudiowania i podjęcia pewnych kroków, by nasza codzienność nie była frustrująca, ciężka, przytłaczająca. Zostały one ułożone zgodnie z rytmem dnia - "Rano", "W pracy", "Po pracy", "Wieczorem", dodatkowy rozdział porusza aspekty związane z zawodowymi obowiązkami w obecnej szczególnej sytuacji: "Praca w wyjątkowych okolicznościach". Przesłanie tej pozycji jest niezwykle cenne - jako istoty społeczne często żyjemy, działamy "dla dobra innych", gdzieś na plan dalszy schodzą nasze sprawy, a przecież jak przekonują autorzy - jeśli nasze samopoczucie jest kiepskie, nastrój minorowy, nie mamy energii, zapału - wówczas i dla innych ofiarować wiele nie możemy. Priorytetem jest zatem zadbanie o siebie, z którego korzyści wynikną dla wszystkich w naszym otoczeniu. 

Zaletą tej pozycji jest uniwersalność - każdy odnajdzie w niej treści pomocne, ważne. Zdarzają się sugestie wskazujące na wagę partnerskich relacji w budowaniu tej życiowej równowagi, ale nie zapomniano o tych, którzy z różnych powodów są samotni - i do nich kierowane są specjalne rady. Zatem by żyć w zgodzie z sobą, nie zagubić się w gąszczu oczekiwań ze strony otoczenia, uzdrowić relacje - te towarzyskie i zawodowe - sięgnijcie po inspirującą pozycję "CupOfTherapy" - i podzielcie się nią z innymi!


Polecam

Katarzyna


 

 „CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym”

Autor: Antti Ervasti

Ilustrator: Matti Pikkujämsä

Liczba stron: 252

Wydawnictwo: Znak emotikon

Format: 14x16 cm

ISBN: 978-83-240-5227-1


 

 https://s.znak.com.pl/files/contentFull/front/znak_emotikon_400.png

 

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)