"Mała zielarnia w Paryżu" - romantycznie na letni czas

 


Główną bohaterką, Włoszkę Violę, poznajemy w trudnej dla niej chwili: młoda kobieta niedawno została wdową. To dramatyczne zdarzenie - i do tego dość niespodziewane, choć przyczyną śmierci męża Michela była choroba - pozbawia ją chęci do życia... Co więcej, Viola nie może liczyć na wsparcie bliskich. Miała kontynuować rodzinne tradycje, zostać lekarzem tak jak ojciec, jednak w pewnym momencie zdała sobie sprawę, że o wiele bardziej pociąga ją naturopatia. To nie spodobało się rodzicom, więc wszelkie relacje uległy ochłodzeniu. 

Jednak bliscy to nie tylko krewni: Viola ma niezbyt liczne, ale za to wierne grono wspierających ją osób, a szczególnie życzliwa jej jest dawna znajoma z czasów studiów w Paryżu. W tym też mieście postanawia zapuścić korzenie, a przyczyny tego są rozmaite. Nieco już wiekowa Gisele ma nieco problemów z prowadzeniem sklepu, obawia się, kto zechce go przejąć, gdyż jej dzieci nie przejawiają zainteresowania prowadzeniem zielarni. 

To wyjątkowe miejsce - przywołane także w tytule - stanie się kluczową lokalizacją dla Violi. Tu będzie szukać siebie, odnajdzie nowe powołanie, dostrzeże możliwości, o których nie myślała wcześniej. Rozgoryczona śmiercią ukochanego obwinia się o niedostrzeżenie niepokojących symptomów. Rozpamiętywanie minionych zdarzeń skłania młodą kobietę do zajęcia się irydologią, gdyż była to pasja Michela, którą bezskutecznie starał się zarazić żonę. 

Towarzysząc Violi w jej powrocie do codziennego życia jesteśmy świadkami rozmaitych zawirowań: nie wszystko idzie gładko, bohaterka ma liczne rozterki dotyczące wyboru zawodowej drogi, problemy pracodawczyni (gdyż Gisele zatrudnia ją w swojej zielarni) są też niebłahe. Praca lekarza, osoby, której inni powierzają swoje zdrowie, bywa frustrująca i nie jest wolna od pomyłek... Mamy okazję poznać te kwestie bliżej, co więcej: w kolejne rozdziały wplecione zostały rozmaite receptury na naturalne kosmetyki, specyfiki poprawiające nasz stan zdrowia i nasze nastawienie. Dowiadujemy się, czym jest reiki, zgłębiamy niuanse irydologii (to oczywiście zarys zagadnień, ale pomysłowo i wciągająco przedstawiony). Wiele z tych rad, receptur możemy wykorzystać, zatem to taka wartość dodana lektury. 

Ta obszerna pozycja to mimo wszystko doskonały tytuł na lato: głównym tematem są sercowe perypetie Violi. W jej paryskim życiu pojawiają się nowe, intrygujące osoby - będą to nowe przyjaźnie, ale nie tylko... Jak można podejrzewać, miłosne uniesienia przeplatane będą chwilami smutku, będą nieporozumienia i zaskoczenia, miłość będzie musiała torować sobie drogę do serca Violi... A w bonusie dostaniemy jeszcze wątki miłosne dotyczące innych postaci - i niektóre z pewnością zaskoczą odbiorców, zatem lektura oferuje i pewne niespodzianki. 

To nie tylko powieść romantyczna, ale też obyczajowa. Ciekawym wątkiem - zwłaszcza dla osób interesujących się naturalnymi terapiami, będą zawodowe poczynania Violi. "Mała zielarnia w Paryżu" to zatem książka inspirująca, wciągająca, która z pewnością umili kilka letnich wieczorów.

Polecam

Katarzyna


"Mała zielarnia w Paryżu"

Autorka: Donatella Rizzati

Wydawnictwo: WAB

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 464

Format: 13,5x20,2 cm
ISBN: 978-83-280-6702-8


Komentarze