"Projekt relaks" - na tropie zdrowia i szczęścia

 Czego sobie życzymy przy najrozmaitszych okazjach? Niemal zawsze - zdrowia. To lejtmotyw, bo od renesansu albo od szkolnych czasów, gdy na lekcjach omawiane były fraszki Kochanowskiego, powtarzamy: "Nic nad zdrowie"! I to koniecznie szeroko rozumiane, więc nie tylko o brak chorób nam chodzi, ale też o wigor, witalność, pozytywne nastawienie. Nawet jeśli dbamy o siebie i niestraszne nam sezonowe choroby, to niejednokrotnie nie czujemy się w pełni sił. Powodem jest presja, pośpiech, stres, który wpływa na nasze samopoczucie, przytłacza. Jak go unikać? Nie jest to możliwe, bo świat współczesny taki właśnie ma na nas wpływ, poza tym w pewnym stopniu stres działa na nas mobilizująco. Jednak jego zwiększony nacisk, długotrwałe oddziaływanie to już czynniki bardzo niekorzystne. I remedium na nie znajdziemy na kartach publikacji "Projekt relaks" autorstwa Justyny Wiśniewskiej. 

Co się nam kojarzy z relaksem? Pewnie większość odpowiedzi krążyłaby wokół błogiego nicnierobienia, zalegania na kanapie, często przed telewizorem, czasem z książką w ręku. Choć niewątpliwie padłby i inne odpowiedzi: relaks to także spacery, ulubione hobby, na przykład praca na działce, łowienie ryb, majsterkowanie. Jak się okazuje, te propozycje to zaledwie ułamek tego, co za relaks może być uznane. A prozdrowotne myślenie o tym pojęciu otwiera nas na ogrom możliwości, dzięki którym zadbać możemy o swój dobrostan, zdrowie fizyczne i psychiczną równowagę. 

Justyna Wiśniewska pokusiła się o zestawienie rozmaitych technik relaksacyjnych, sposobów na minimalizację szkodliwego stresu. W poszukiwaniu patentów przemierzamy całą kulę ziemską! Sprawdzamy, jak relaksują się Japończycy, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Łacińskiej, Nowej Zelandii czy Bhutanu. 

Ale czy podejmowanie tych działań jest dla nas potrzebne? Pomijając już nawet fakt, iż często są to praktyki dające odprężenie, radość, nierzadko nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie żyjemy pełnią życia, że stres na dobre wpisał się w naszą codzienną egzystencję. Zatem na początku mamy sposobność sprawdzić, jak w rzeczywistości jest z tym naszym samopoczuciem, czy nasze nastawienie do życia jest właściwe, czy poziom szczęścia jest optymalny. Temu właśnie służą zaproponowane psychozabawy. Pewnie często okaże się, że w tej materii mamy co nieco do zrobienia... 

A jakie mamy możliwości, by obniżyć poziom stresu, osiągnąć równowagę, odzyskać poczucie szczęścia? Przeróżne! Autorka zebrała ponad sześćdziesiąt propozycji - metod, technik i wskazówek relaksacyjnych. Wiele z nich to patenty dostępne na wyciągnięcie ręki - by zachować młodość i sprawność umysłu możemy grać w rozmaite gry, pisać (ekspresywnie!;)), rysować lub malować. Są też propozycje dla bardzo zabieganych,  błyskawiczne sposoby relaksacji, które zadziałają kojąco nawet gdy mamy tylko chwilę dla siebie.

Sporo miejsca poświęca autorka sposobom relaksacji ciała i umysłu, które nieco odbiegają od naszej codzienności, stanowić będą pewną innowację, czasem też wymagają pewnych nakładów. Zdarza się, że słyszymy o jakimś patencie na walkę ze stresem, ale nie wiemy, z czym to się je. Jest zatem "Projekt relaks" publikacją, która pomaga zorientować się w przeróżnych opcjach redukcji stresu - dzięki lekturze łatwiej wybrać, co nas interesuje, jakie działania możemy podjąć. Relaks to przecież i aktywność ruchowa, rozmaite metody wykorzystujące lecznicze działanie wody, masażu, wpływ barw, dźwięków czy zapachów na nasze samopoczucie. 

Dróg do redukcji stresu jest wiele, a mając tak bogaty wachlarz możliwości, jak zaprezentowany została na kartach tej książki, możemy skomponować własny plan działania, by osiągnąć wymarzony poziom szczęścia. Zachętą są planery, tabele, listy kontrolne motywujące do zaplanowania zestawu metod, kolejności ich podejmowania.

Znajdziemy tu też klarowne instrukcje obrazkowe, inspirujące ilustracje, zatem droga do szczęścia stoi otworem! A wracając do życzeń, o których wspomniałam na początku: często towarzyszą im prezenty. Grudniowy czas obfituje w okazje do obdarowywania się - taka publikacja, której załącznikiem jest niejako przyszłe zdrowie, dobre samopoczucie obdarowanej osoby - to wymarzony prezent, od serca i z całą pewnością przydatny.

Polecam!

Katarzyna

"Projekt relaks" 

Autorka: Justyna Wiśniewska

Wydawnictwo: Zielona Litera

Oprawa: twarda, na spirali

Liczba stron: 200

Format: 16,5x23,5 cm

ISBN: 978-83-8065-465-5
Komentarze

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)