Ogród Majorelle - MarrakeszW Marrakeszu nie można się nudzić! Jedną z atrakcji, która na pewno zachwyci wielbicieli przyrody, jest Ogród Majorelle. Zaprojektował go francuski artysta Jacques Majorelle w latach 20-tych XXw. Maroko było wtedy pod protektoratem francuskim.

Od 1947 roku mogli go odwiedzać "zwykli" obywatele a od 1980r. ogród należał do Yves Saint Laurent i Pierre Berge. Laurent tak bardzo polubił to miejsce, że w swoim testamencie zaznaczył, że jego prochy, po śmierci, mają zostać złożone właśnie tutaj. Jego wola wypełniła się w 2008r.

W kobaltowo-żółtej willi pośrodku ogrodu znajduje się obecnie muzeum, w którym możemy podziwiać osobistą kolekcję Yves Saint Laurent - afrykańskie tkaniny, biżuterię, ceramikę. Osobny dział to obrazy Majorelle. 

Chociaż ogród nie zajmuje wielkiej powierzchni (12 akrów), możemy tu zobaczyć wiele gatunków egzotycznych roślin. Oprócz willi, wybudowano także drewniane ażurowe altany, mostki, pasaże obrośnięte pnączami. Fontanny szemrzą w różnych częściach ogrodu a delikatny plusk wody miesza się rozkosznie ze śpiewem egzotycznych ptaków.

Ogród Majorelle znajduje się na rue (z fr. ulica) Yves Saint Laurent.


Już przy wejściu dostajemy zastrzyk pozytywnej energii - świeże, żywe kolory donic mieszają się z ciemną zielenią roślin.


Zagajnik bambusowy - wszystkie odcienie zieleni.


Światło słoneczne pięknie przenika przez strzeliste pędy bambusów.


Od patrzenia w górę kręci się w głowie - bambus może rosnąć nawet metr na dobę.


Mocne kolory to atut willi leżącej pośrodku ogrodu.


"Kobaltowa" willa tonie w zieleni.


Miejsce spoczynku Yves Saint Laurent.


Spokojne sadzawki, mostki i alejki wśród palm.


W samo południe słońce rzuca ostre cienie.


Kaktusy bardzo dobrze czują się w pełnym słońcu.


Palmy wolą trochę cienia.


Wszystkie rośliny są starannie pielęgnowane i mają idealne warunki do tego, by sięgnąć nieba.Jak Wam się podobał spacer?:)


Kobieta z Magdalii
fot. Kobieta z Magdalii

Komentarze

  1. Spacer super! , a dlatego między innymi ,że byłam tam osobiście :)
    Potwierdzam! , to miejsce ma swój urok i ogród jest piękny , polecam każdemu , kto się znajdzie w Marrakeszu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Avrea:) Świetnie, że jest ktoś kto potwierdza, że jest tam faktycznie pięknie:)Pewnie byłaś też na placu Djemaa el-Fna w Marrakeszu?:)http://www.kobietnik.pl/2012/02/dlatakiej-basni.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)