Recenzja książki Lesley-Ann Jones "Freddie Mercury Biografia Legendy"
Budzi go szum oceanu a zapach goździków i kardamonu drażni jego nozdrza. Wprost z domu wychodzi na plażę, biały piasek pieści jego stopy a lekka, oceaniczna bryza czesze gęste włosy. Czarne jak smoła oczy śmieją się do słońca. Jest sam, więc spokojnie może uśmiechać się bez skrępowania - jego zbyt duże zęby nie przykują tu niczyjej uwagi. Farrokh Bulsara mieszka na egzotycznej wyspie Zanzibar, jest jeszcze dzieckiem i ukochanym synem swoich rodziców. Kiedyś, jako Freddie Mercury, na innym kontynencie, stanie się legendą a za jego twórczość pokochają go miliony.

Jeśli zajrzałeś do tej recenzji, najpewniej jesteś fanem zespołu Queen i fenomenu jakim był, a raczej nadal jest, lider grupy Freddie Mercury. Chociaż on sam mówił, że jest wiodącym wokalistą a nie liderem, tak naprawdę nie mógł zaprzeczyć, że sceniczną charyzmą mógłby obdzielić co najmniej kilku kolegów po fachu.


W biografii napisanej przez Lesley-Ann Jones poznajemy dwie strony osobowości Freddiego Mercury. Jest cichy, spokojny Freddie, zasłaniający ręką zbyt duże zęby przy uśmiechu i zwierzę sceniczne instynktownie, znakomicie wyczuwające reguły show biznesu. Pewny siebie artysta, prężący dumnie ciało na koncertach i zamknięty w sobie ekscentryk. Ujmująco miły i dobrze wychowany chłopiec - ideał dla wielu mam i babć i rozedrgany seksualnie gej, zakochany głęboko i na całe życie w... kobiecie.

Książka daje nam nie tylko pogląd na to, jak wyglądało życie Freddiego - jest w niej również mnóstwo informacji o tym, jak w latach 60, 70 i 80-tych wyglądała scena muzyczna w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy za kulisami Live Aid i innych wielkich koncertów, spada na nas ogrom wiadomości o koneksjach łączących muzyków, patrzymy jak rodzą się poszczególne projekty, zespoły. Dowiadujemy się gdzie, która gwiazda czy zespół nagrywali płyty, w jakim nakładzie się sprzedawały. Dzięki plastycznym opisom "widzimy" jak ubierały się i o co dbały przeze wszystkim wiodące postaci sceny muzycznej - drobiazgowe opisy strojów Freddiego i jego znajomych wprowadzają nas w magiczny świat mody Londynu tamtych czasów.

Lesley-Ann Jones napisała książkę, która zainteresuje przede wszystkim fanów Queen i Freddiego Mercury ale będzie też nie lada gratką dla miłośników dobrego rocka w ogóle. Autorka przytacza wiele rozmów, wypowiedzi oraz anegdot z udziałem m.in. Dawida Bowie, Eltona Johna, The Beatles, Michaela Jacksona, Boba Geldofa, Lizy Minelli, najlepszych producentów muzycznych, właścicieli wytwórni płyt czy muzyków, którzy w tamtych latach mięli kontakt z najlepszymi wykonawcami.


Od nawału danych może zakręcić się w głowie. Mało tu tzw. "pisania o niczym" czy "lukrowania" opisywanej postaci. Mnóstwo "suchych faktów" sprawia, że chłoniemy atmosferę, w której rodziła się wielka gwiazda i trwał najlepszy rock. Język książki nie do każdego przemówi pewnie tak samo - dla wielbicieli innych gatunków muzycznych może być zestawem nie do przełknięcia ale, umówmy się, fanów Freddiego Mercury jest na świecie tak wielu, że jeśli tylko co dziesiąty z nich sięgnie po tę pozycję, sprzedaż będzie ogromna! Na początku książka wydaje się chaotyczna, jednak im dłużej się czyta, tym bardziej obraz się krystalizuje i po kilkudziesięciu stronach zaczyna się podziwiać autorkę za to, że potrafiła po mistrzowsku zapanować nad ogromem informacji, które zbierała przez lata.

Biografia okraszona została cytatami z wypowiedzi Freddiego i jego najbliższych znajomych. Perełkami są zwłaszcza te umieszczane na początku poszczególnych rozdziałów. Są też zdjęcia, choć moim zdaniem zbyt mało i szkoda, że tylko czarno-białe. W końcu Freddie to kolorowy ptak, jego stroje wprost krzyczą o kolor na zdjęciu. Ale z zamysłem Lesley-Ann Jones (lub jej wydawcy) nie będę się kłóciła.

W zasadzie nie jest to tylko biografia Freddiego Mercury ale obraz czasów, w których powstawał zespół Queen. Poznajemy krok po kroku drogę kariery - ludzi, z którymi współpracowali i tych, którzy ich odrzucali (dziś to niewyobrażalne ale na początku lat 70-tych żadna stacja radiowa nie chciała puszczać ich utworów!).

Wszyscy znamy Freddiego Mercury jako genialnego artystę obdarzonego rewelacyjnym głosem, charyzmatycznego frontmana porywającego tłumy podczas koncertów i perfekcjonistę podczas tworzenia i nagrywania utworów. Czy z książki Lesley-Ann Jones dowiemy się kim tak naprawdę był Freddie Mercury? Pewnie nie, bo każdy człowiek to zagadka, nawet dla samego siebie. Ale warto po nią sięgnąć, żeby dowiedzieć się więcej o człowieku, który, będąc jeszcze dzieckiem, wiedział już, że kiedyś stanie się legendą.


Kobieta z Magdalii Tytuł: Freddie Mercury. Biografia legendy
Autor: Jones Lesley-Ann
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Okładka: Oprawa twarda
Format: 240×165 mm
Stron: 328

Numer wydania: I
Data premiery: 2012-07-05
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Kisiel-Małecka Marta, Małecki Łukasz


Komentarze