"Gdy budzi się dusza" Cindy Woodsmall - recenzja
Jeśli pamiętacie entuzjazm, z jakim pisałam o drugiej części książki autorstwa Cindy Woodsmall - "Gdy nadchodzi świt", to na pewno nie zdziwi Was, że ukazanie się kolejnej, trzeciej części zamykającej dzieje bohaterów, było bardzo oczekiwanym wydarzeń.

Zatem - już jest! Ci, którzy nie sięgnęli jeszcze po tę historię, mogą bez zwłoki czytać kolejne tomy, bo każdy z nich kończy się w wyjątkowym, ważnym momencie, więc dalsze wydarzenia intrygują, niepokoją, ciekawią. Wierni czytelnicy zaś z przyjemnością zasiądą do lektury ostatniego tomu. Jak pamiętamy, po paru latach z dala od rodzinnego domu, Hannah Lapp wraca do Owl's Perch, bo odbiera telefon do siostry, z rozmowy z nią dowiaduje się, że doszło do tragedii - wybuchł pożar w sklepie jej oddanego przyjaciela, Matthew.

To dramatyczne wydarzenia każe jej być blisko osoby, która tak wiele jej pomogła, była oparciem, okazała zrozumienie. Tragiczny pożar nie tylko spowodował dość poważne obrażenia przyjaciela Hannah - szalejący żywioł pozbawił życia brata Matthew. Hannah postanawia wziąć udział w pogrzebie, być może nawiązać kontakt z rodziną.

Dziewczyna nie spodziewa się ciepłego przywitania, jednak chłód, który ją spotyka, jest dla niej szokiem - ojciec wciąż nie potrafi pogodzić się z jej decyzją, zdaje się nie wierzyć w jej wersję wydarzeń. Co gorsza - Hannah dostrzega, że jej siostra Sarah ma poważne problemy, a nikt inny z jej bliskich nie stara się jej pomóc, ba - wszyscy wydają się bagatelizować tę sprawę, bo interwencja psychologa wydaje się im czymś w rodzaju zdrady.

Powrót do rodzinnej miejscowości to także okazja do spotkania ukochanego sprzed lat, a choć w tej chwili Hannah jest związana z Martinem, to już pierwszy kontakt z Paulem uświadamia, iż nie jest on jej obojętny... Jak zatem potoczą się dalsze losy młodej amiszki? Czy podejrzewana o podpalenia Sarah rzeczywiście jest ich sprawczynią? 

Zaletą tej lektury jest sposób przedstawienia wydarzeń. Zasady panujące wśród amiszów mogą się nam wydawać niezrozumiałe, czasem budzą sprzeciw, jednak dzięki przywołanym wewnętrznym przemyśleniom bohaterów mamy możliwość pojąć ich motywacje i dostrzec w nich głęboki sens. 

Trzeci tom pokazuje nam dokładniej związki między kochającymi się osobami - co powinno być ich podstawą, jakie zasady winny w nich obowiązywać. Wraz z postaciami możemy zastanowić się, na jakie ustępstwa można się zgodzić, czy warto i o ile zmienić własne postępowanie, "nagiąć się" do wyobrażeń partnera. 

Akcja obejmuje kilka miesięcy, ale w epilogu pisanym z perspektywy kilku lat znajdziemy dopowiedzenie, jak potoczyły się losy bohaterów. Piękna, wzruszająca powieść o wierności sobie, potędze wiary w Boga, miłości, która przezwycięża przeciwieństwa.

Polecam
Katarzyna


"Gdy budzi się dusza"
Autor: Cindy Woodsmall
Wydawnictwo: WAM
Oprawa: miękka
Liczba stron: 436
Format: 13,6x21 cm
ISBN: 978-83-277-0081-0
Komentarze