"Mroczny las" Virginia C. Andrews - recenzja
Jeśli poznałyście (używam tej formy, bo to zdecydowanie lektura dla płci pięknej;)) Willow dzięki pierwszej części sagi o rodzinie de Beers, to z pewnością z podekscytowaniem sięgniecie po drugi tom przybliżający jej losy. No i jeżeli przeczytałyście tom pierwszy, to znaczy, że takie klimaty (rodzinne tajemnice, poplątane relacje, silne uczucia, luksus i przepych) są Wam bliskie, zatem "Mroczny las" nie rozczaruje, wciągnie i - to chyba miła wiadomość - niejako "doprowadzi do końca" dzieje Willow. Kolejne książki z tej serii dotyczyć  już będą losów jej córki (trochę zdradzam, co się zdarzy, wybaczcie;)), a także przybliżą wspomnienia ojca bohaterki dwóch pierwszych części. 

Czego wierne czytelniczki dowiedzą się dzięki tej lekturze? Willow przenosi się do Palm Beach - sprzedaje dom w Karolinie Północnej, kończy wszystkie swoje sprawy na uczelni, rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu. Nie tylko przyjemności i radości ją czekają - zamieszka z rodziną, czyli matką i przyrodnim bratem, ale przecież obie te osoby są bardzo poranione przez los, czy uda się zatem odzyskać radość życia, spokój, nadzieję na lepszą przyszłość? 

A to nie wszystkie sprawy, które stoją pod znakiem zapytania... Związek z przystojnym prawnikiem  Thatcherem Eatonem pełen jest meandrów - pojawiają się na horyzoncie inne kobiety, reakcja rodziny mężczyzny na nową wybrankę jego serca daleka jest od entuzjazmu. Willow pragnie kontynuować studia - i tu pojawia się promyk radości w trudnej egzystencji, bo profesor Fuentes pracujący na tutejszej uczelni okazuje się być bardzo serdecznym i pomocnym człowiekiem. 

Przyrodni brat, Linden, zachowuje się jednak w sposób dość specyficzny... Jego reakcje są często zaskakujące, nastrój zmienny, co dla uwielbiającej plotki społeczności Palm Beach jest znakomitą pożywką. Takie szeptane wiadomości dotyczące bliskich Willow i samej dziewczyny burzą spokój, zagrażają planom, sprawiają przykrość. Czy Thatcher rzeczywiście ma szczere intencje? Czy pomówienia nie zniweczą miłości bogatego prawnika i Willow? Jak poradzi sobie z powrotem do rzeczywistości bardzo od niej oderwany, zatopiony w artystycznym świecie Linden? 

Sporo się dzieje w drugim tomie, a choć w słonecznym Palm Beach, w którym ludzi obrzydliwie bogatych spotyka się co krok, gdzie króluje przepych, luksus, blichtr i poczucie nadmiaru wszystkiego życie wydaje się być przyjemną bajką z happy endem, nie do końca pasująca do socjety Willow i jej rodzina muszą niejako wywalczyć sobie szczęście... Nie wszystkim będzie ono dane, zatem łatwo wzruszające się osoby powinny przygotować chusteczki, bo czeka sporo poruszających momentów. 

Autorka lubuje się w opisach miejsc i osób, drobiazgowo analizuje uczucia i zachowania, poznajemy myśli i rozterki Willow dzięki jej prowadzonym w myślach - rozmowom ze zmarłym ojcem. Przyszła pani psycholog stosując się do zasad postępowania i terapii ojca rozważa to, co ją spotyka, szuka dróg wyjścia z trudnych sytuacji. I choć w niektórych momentach wydaje się być bardzo naiwna i nieco niedojrzała, to zapewne te wyimaginowane dyskusje, a także małe, ale wierne grono bliskich osób, które ją wspierają, sprawiają, że zamykając książkę możemy odetchnąć z ulgą. Teraz będziemy "martwić się" perypetiami Hannah, córki Willow...;)

Polecam
Katarzyna


"Mroczny las"
Autor: Virginia C. Andrews
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 520
Format: 12,5x18,7 cm
ISBN: 978-83-8097-152-3Komentarze