Lecznicze właściwości imbiru



 
LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI IMBIRU

Kawałek startego korzenia imbiru zalać wrzątkiem i odstawić na kwadrans. Potem dodać plasterek cytryny i łyżeczkę miodu do smaku... 
 
Tak przyrządzona szklaneczka imbirowej herbatki serwowana codziennie rano poprawi nam samopoczucie, wzmocni odporność i złagodzi objawy wielu różnych dolegliwości, które dokuczają nam każdego dnia lub dopadają tylko czasami.

Właściwości lecznicze imbiru
Zbawienne dla organizmu ludzkiego właściwości imbiru odkryto (i wykorzystywano) już wiele wieków temu - w starożytnej medycynie Wschodu. Działanie imbiru dobrze znali chińscy lekarze, a także tradycyjni indyjscy uzdrowiciele, którzy aplikowali go między innymi przy dolegliwościach żołądkowo – jelitowych. W świecie medycyny zachodniej natomiast korzeń imbiru zaistniał stosunkowo niedawno, ale przeprowadzone dotychczas badania potwierdzają lecznicze działanie imbiru i możliwości stosowania go przy wielu różnych schorzeniach.
 
Na co pomaga imbir?
  • Katar, kaszel, ból gardła, infekcje…
    Herbata z imbirem na przeziębienie? Idealna, bo korzeń imbiru ma właściwości przeciwzapalne. Działanie bakteriobójcze pomoże pokonać infekcję i złagodzi ból gardła oraz przewlekły kaszel, a odpowiednio przygotowany napar imbiru z dodatkiem tymianku skutecznie wyleczy katar.
  • Reumatyzm, bóle stawów…
    Imbir wykazuje właściwości lecznicze w przypadku przewlekłych problemów reumatycznych. Ponieważ działa rozgrzewająco, skutecznie łagodzi bóle stawów i stany zapalne kości.
  • Bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, bóle menstruacyjne…
    Olejek zawarty w imbirze działa rozkurczowo, dlatego warto aplikować imbir w przypadku kobiecych dolegliwości związanych z miesiączką. Wykorzystując korzeń na co dzień w kuchni, jako dodatek do potraw, mamy szansę ustabilizować też swoje procesy trawienne i zapobiec tym samym nadmiarowi gazów w jelitach, co znacznie poprawi nasze samopoczucie. Unikniemy również niestrawności, bo imbir reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych.
  • Nadwaga, otyłość…
    Imbir ma właściwości odchudzające. Nie jest to oczywiście cudowny środek, który leczy z otyłości, ale znacząco poprawia metabolizm. Pobudza krążenie i przyspiesza nieco spalanie tłuszczu w organizmie.
  • Choroba lokomocyjna, poranne mdłości, wymioty, migrena…
    Herbata z korzenia imbiru lub na przykład regularnie przyjmowany sproszkowany imbir w tabletkach, może łagodzić też poranne mdłości, nieprzyjemne skutki choroby lokomocyjnej czy nudności związane z migreną.
  • Nowotwory
    Przypuszcza się również, że imbir (a raczej niektóre substancje w nim zawarte) niszczy komórki rakowe, między innymi w przypadku nowotworów jajnika.
Reasumując… Imbir jest rośliną o ogromnym potencjale leczniczym, co dziś potwierdzają liczne badania prowadzone nad możliwościami stosowania korzenia imbiru w medycynie. Coraz więcej jest prac opisujących jego przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwmiażdżycowe działanie. 
 
Imbir… na zdrowie
Na co pomaga – już wiemy, właściwości lecznicze – już znamy. Gdzie go znaleźć i jak przyjmować? Mamy sporo opcji do wyboru!
Imbir spożywa się „na świeżo” – w plasterkach lub starty – jako dodatek do potraw albo baza przygotowywanych przez nas napojów (herbatka imbirowa). Niektórzy po prostu żują świeży imbir, choć to – ze względu na dość intensywny palący smak – może być traumatycznym przeżyciem. Można imbir również marynować, suszyć, kandyzować... Imbir jako przyprawa występuje najczęściej w postaci zmielonej. Są też dostępne w aptekach tabletki ze sproszkowanego imbiru. Każdy sposób jest dobry. Najważniejsze, aby tę jedną z najstarszych roślin leczniczych włączyć do naszej codziennej diety, a na pewno poczujemy się lepiej… zwłaszcza, że – jak mawiają Chińczycy – imbir sprzyja też zachowaniu szczęścia w życiu… 


Czytelniczka Marta

 

Komentarze

  1. Kupiłam kawałek imbiru i pierwszy raz będę robiła herbatkę , Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłam kawałek imbiru i pierwszy raz będę robiła herbatkę , Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Herbatka jest pyszna - polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świeży imbir sprawia, że herbata jest "pikantna" - w zimie bardzo to lubię:)

    OdpowiedzUsuń
  5. DO PIKANTNEGO SMAKU IMBIRU MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ. JA ZJADAM PLASTEREK IMBIRU RANO PRZED WYRUSZENIEM DO PRACY,A TAKŻE PLASTEREK PO KOLACJI.POPRAWIA MI ZDECYDOWANIE HUMOR

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzisiaj piłam pierwszy raz starty świeży imbir zalany wrzątkiem pychota,a ostry jak diabli lecz pyszny polecam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko to prawda !! Imbir jest rewelacyjny ! Rzeczywiście ma szerokie spektrum działania . Pijam juz od jakiegoś czasu . Polecam !

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)