Wilno w kilku słowach i ujęciach
Litwa to malutki kraj. Mały i suwerennie młody - ma dwadzieścia jeden lat. Liczy około 3 miliony  obywateli, z czego 1 milion mieszka w Wilnie, stolicy. Kraj ten to malownicze jeziora i piękne lasy, z wrzosami i całym mnóstwem grzybów, które widać gołym okiem z samochodu. Są także nieużytki rolne - popegeerowskie pola.

O tym, jak tam się żyje opowiadały nam osoby, które pamiętają dobrze czasy, gdy Litwa była częścią ZSRR.  Mówią bardzo dobrze po polsku, bo tego języka nauczyli ich rodzicie, tak mówiło się w domu. W szkole musieli znać rosyjski a teraz... Wraz z odłączeniem się Litwy od Związku Radzieckiego koniecznością stało się władanie językiem ojczystym tj. litewskim. Każdy obywatel, czy chciał czy nie, musiał złożyć dokumenty i został obywatelem Litwy. Języka narodowego jednak obywatele w większości nie znają; wszelkie pisma urzędowe piszą z pomocą tłumaczy.

Rodzice nowych pokoleń dzieci stoją teraz przed decyzjami - do jakiej szkoły posłać dziecko? Na Litwie można bowiem wybierać pomiędzy polską, rosyjską i litewską placówka edukacyjną. Młodzi po skończeniu liceum, nawet całymi klasami emigrują do Wielkiej Brytanii. Bezrobocie bardzo dotknęło ten kraj.

Wilno odwiedza co roku wielu Polaków. Więc jeżeli macie zamiar się wybrać, to z pewnością ich spotkacie na znanych szklakach turystycznych.


Biały okazały budynek to Filharmonia Wileńska

Pałac Prezydencki
Budowle sakralne za czasów Związku Radzieckiego były albo całkiem zamknięte i służyły jako magazyny, albo, jak Katedra św. Stanisława poniżej, były galerią. Zniszczone wymagały gruntownych remontów. Najbardziej zniszczony kościół jaki widzieliśmy, kiedyś katolicki, dziś unicki pod odpryskującą farbą skrywa  dawne malowidła i zdobienia.


Na froncie katedry są rzeźby czterech ewangelistów
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie z obrazem namalowanym pod dyktando Świętej Siostry Faustyny . To pierwszy obraz namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1931 r.  W Krakowie jest drugi, bardziej znany, pędzla Adolfa Hyły z 1944 r. Niestety nie zrobiliśmy  mu zdjęcia ; tak wygląda Sanktuarium z zewnątrz.

Kościół św. Kazimierza


Kościół św. Kazimierza

Unicki kościół Św. Trójcy w Wilnie, przy klasztorze bazylianów


Adam Mickiewicz, nasz wieszcz narodowy z Wilnem jest często kojarzony :) Jeżeli ktoś nie wie dlaczego, odsyłam do Wikipedii ;)

Cela Konrada - zdjęcia wnętrza zrobione przez okienko w drzwiach

Budynek w którym był więziony z Filomatami, tam rozgrywa się akcja Dziadów cz. II
Ostra Brama

[...]Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,
(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono. [...]

Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz, Inwokacja


Ostra Brama to kaplica w bramie z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Królowej Korony Polskiej

Widok z Ostrej Bramy na Stare Miasto

Po drugiej stronie Ostrej Bramy jest zupełnie inny świat... Wielki plac targowy, szerokie drogi... o tym nie ma co już pisać.
Gosia
fot. Gosia, Gosia K. i Rylek

Komentarze