Kosmetyka okiem chemika - Tusz do rzęs cz. 2Jeśli chodzi o kolory to najczęściej na półce spotkamy czarny, brązowy czy szary, ale w dobrych drogeriach można nabyć inne kolory – między innymi niebieski, zielony czy fioletowy. Maskara może nawet zawierać brokat. 
 
Główne składniki tuszu do rzęs to: woda, oleje mineralne, barwniki i woski – głównie pszczele. Dodatkowo dodawane są alkohole, utwardzacze, jedwab, konserwanty. 
 
Składniki odżywcze zawarte w tuszach do rzęs to między innymi witaminy A, E, B5, proteiny jedwabiu, czy mleczko z liści palmy kopernicji. 

 
Jeśli chcemy ocenić jakoś tuszu, to najważniejsze kwestie, na które powinnyśmy zwrócić uwagę, to:
- czy dobrze przylega do rzęs ?
- czy nie skleja rzęs?
- czy jest wygodny w użyciu?
- czy nie wysycha na rzęsach zbyt szybko ani zbyt długo?
- czy nie łamie się i nie kruszy po wyschnięciu?
Pigmenty stosowane w tuszach do rzęs to ochra czyli połączenie tlenków żelaza i manganu, umbra - ochra żelazowa z węglem brunatnym dająca brązowy kolor. Tlenek chromu da nam zielone zabarwienie, srebro z łusek rybich da srebrny połysk, czerwony tusz zawierać będzie tlenek żelaza, ultramaryna to krzemiany potasowo - glonowe z pewną zawartością siarki które dadzą odcienie zielone, czerwone, fioletowe i niebieskie w zależności od właściwego składu. Szary tusz zawierać będzie ultramarynę z tlenkiem tytanu. Stosowany jest też pigment syntetyczny czyli pozyskane w sposób sztuczny uwodnione tlenki żelaza – żółty, czerwony, brązowy i czarny.

Aby uzyskać wymarzony efekt malowania oka poza dobrym kosmetykiem istotna będzie technika i wprawa. Ważne by nie nabierać na szczoteczkę nadmiaru tuszu i niepotrzebnych grudek. Przede wszystkim należy na szczoteczkę nabrać kosmetyk tak, by nie było na niej grudek czy nadmiaru tuszu. Rzęsy malujemy mocno przyciskając szczoteczkę do nasady. Szczoteczkę przeciągamy zygzakowatym ruchem, na samym końcu mocnym i zdecydowanym ruchem. Pamiętajmy by odczekać chwilę przed nałożeniem drugiej warstwy tuszu. 
 
Dla tuszów, których zadaniem jest dokładnie rozdzielenie i rozczesanie rzęs oraz nie dopuszczenie do ich sklejenia, odpowiednie są szczoteczki z plastikowym włosiem lub w formie małych grzebyczków.
Jeśli wybieramy tusz pogrubiający najlepsza będzie klasyczna szczoteczka o budowie klasycznej oraz kształcie – czyli stożkowej z gęsto osadzonym włosiem. Taka dobrze rozdzieli rzęsy
 
Popularne są również szczoteczki 2 w 1 – posiadają dwie długości włosia – dłuższa rozdziela i wydłuża rzęsy natomiast krótsza je pogrubia. 
 
Zawsze możemy sobie pomóc wymianą szczoteczki, którą śmiało można dokupić w drogerii, grzebykiem do rzęs, zalotką. Rzęsy będą mocniej podkreślone a make up bardziej efektowny.
Tusz do rzęs jest dobry od 3 do 6 miesięcy. By jak najdłużej zachował odpowiednią konsystencję staraj się nie wprowadzać do niego powietrza. Powoli wkładaj szczoteczkę i mocno zakręcaj tusz. Jeśli zauważysz, że na powiekach tworzą się grudki, to znaczy, że powinnaś zainwestować w nową mascarę.

Komentarze