Z Kells do Krakowa

Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego od momentu jego powstania. Mamy za sobą trzy udane edycje "Listu do św. Mikołaja", owocną współpracę z wieloma szkołami i bibliotekami w całym kraju, "Godzinki Wigierskie" cieszą się zainteresowaniem na długo przed faktycznym rozpoczęciem mazurskiego zjazdu, natomiast zbliżając się wyjazd do Staniątek daje szczególne powody do radości. A oto idzie nowość, która szczególnie mnie cieszy. Od trzech tygodni jestem w wirze przygotowań. Obudziłam się razem z wiosną - choć w moim przypadku zdaje się to być troszkę bardziej zauważalne. Mam nadzieję. Piszę, rozsyłam, proszę i otrzymuję, współpracuję i rozpracowuję, wymyślam, by nie zmyślać. I oto jest - tamtaramtamtam! Kobietnik.pl dostaje informację prasową od Szanownej Pani Koordnator.
Zapraszamy uczniów krakowskich szkół na bezpłatne warsztaty „Z Kells do Krakowa”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkołę Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury księdza biskupa Tadeusza Pieronka.
Wydarzenie jest związane z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki, ma na celu propagowanie czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury, a zwłaszcza historii książki. Nazwa nawiązuje do uznawanej za najpiękniejszy na świecie manuskrypt Księgi z Kells oraz do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych - każda edycja będzie miała swojego "książkowego" bohatera pochodzącego z krakowskich bibliotek.
W dniach 22-26 kwietnia 2013 w gościnnych progach średniowiecznego klasztoru na Piasku odbędzie się cykl darmowych lekcji dla uczniów krakowskich szkół. Zajęcia będą trwały codziennie w godz. 8.00-10.00, 10.00-12.00, 12.00-14.00. Warsztaty iluminatorskie zostaną poprowadzone przez mistrzów, uczących w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, będących członkami Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Uczniowie zostaną zapoznani z historią książki - w tym z historią manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa. Następnie stworzą własną stronę inkunabułu - powielany wzór będzie kartą wydrukowaną na odtworzonej prasie Gutenberga. Uczestnicy warsztatów przygotują ozdobny inicjał do wydrukowanej karty, ale spróbują także swoich sił w pisaniu pismami gotyckimi. Wstępem do zajęć będzie zwiedzanie karmelitańskiego skarbca, mające na celu zapoznanie uczniów z manuskryptami zgromadzonymi w klasztorze. Wieczorami odbędą się bezpłatne lekcje kaligrafii i iluminatorstwa w klasztorze. Ponadto wylosowane klasy biorące udział w warsztatach zostaną zaproszone 29 IV 2013 na godz. 11.00 do Kina "Agrafka" na specjalny pokaz obsypanego nagrodami filmu animowanego "Sekret Księgi z Kells".
Organizatorem jest wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Klasztor OO. Karmelitów na Piasku i Szkoła Kaligrafii & Iluminacji. Patronat medialny na wydarzeniem sprawują Radio Kraków, CzasDzieci.pl, BiblioNETka.pl, Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK, wspiera nas Gość Niedzielny, Pracownia Badań i Edukacji Historycznej i Stowarzyszenie Szersze Horyzonty; sponsorami akcji są Gutek Film, Kino „Agrafka”, Sklep Kaligrafa.
"Z Kells do Krakowa" jest wielkim świętem książki i podróżą przez epoki, odbywającą się w sercu Krakowa, przypominając o najwspanialszych osiągnięciach w dziedzinie tworzenia księgi pisanej w całej Europie, z Kells do Krakowa.
A teraz odrobinę autopromocji - moje własne iluminacje. By lepiej wyobrazić sobie, czego będą się uczyć uczestnicy warsztatów. Maluję pigmentami, złotem mineralnym, wykorzystuję papier pergaminowy, akwarelowy. Zdarzyło się, że i pergamin koźlęcy. Sprawia mi to niebywałą radość. Samo przyglądanie się reprodukcjom manuskryptów jest przeżyciem - droga kopiowania niedoścignionych wzorów to niebywałe przeżycie. Zwłaszcza, kiedy za rękę prowadzą profesjonaliści, jak Kasia Pajor-Seremak czy p. Bogdan Tarnowski. Dlatego właśnie Wigry są tak wyjątkowym doznaniem.

Komentarze