"Trening umiejętności wychowawczych" -recenzja


W ostatnich latach najpewniejszą stałą są zmiany. Zmiany w gospodarce, ekonomii, pracy zawodowej, w życiu każdej rodziny. Jeśli mowa o rodzinie, to trzeba zaznaczyć, że wielkim zmianom poddano sposób wychowania dzieci. Dawne wychowanie, zwane często tradycyjnym, w którym osoba dorosła wie wszystko najlepiej, zmienia się na rzecz dobrych relacji dorosłego z dzieckiem. Dzisiaj wiemy, by zmieniać dziecko, najpierw musimy zmienić siebie. A ponieważ dzieciństwo to „złoty czas” w rozwoju człowieka, dokonywać należy zmian z miłością, cierpliwością i odwagą.

                  Książka „Trening umiejętności wychowawczychjest doskonałym przewodnikiem wychowania dziecka we współczesnym świecie. Adresowana jest do wszystkich zajmujących się wychowaniem dzieci; od rodziców zaczynając, poprzez nauczycieli, aż do wszelkiego rodzaju specjalistów. Każdy z nich z pewnością znajdzie coś interesującego dla siebie.

                  Pozycja ta zawiera porady dotyczące dobrej komunikacji z dzieckiem, uczy rozpoznawać emocje i właściwie na nie reagować, podpowiada jak mądrze bawić się z dzieckiem, jak i po co stawiać granice. Krótko mówiąc jest poradnikiem dobrego i mądrego wychowania dziecka na niezależnego wartościowego człowieka.

                  Autorzy niniejszego przewodnika; Małgorzata Całusińska i Wojciech Malinowski podzielili swoje opracowanie na 14 rozdziałów. Każdy z nich zawiera teoretyczny opis zagadnienia, kilka bądź kilkanaście ćwiczeń dla czytelnika i na koniec rozdziału tzw. „zadanie na nadchodzący tydzień” oraz „to co dla mnie ważne”. To podsumowanie każdego rozdziału zmusza do obserwacji samego siebie, wyciągania wniosków, odrzucania spraw mało istotnych i eksponowanie ważnych. Pełne zrozumienie siebie przez dorosłego człowieka, ułatwia dokonywanie zmian siebie, a później zmian w zachowaniu wychowywanego dziecka. Tematy rozdziałów to m.in.:
-Moje zasoby jako rodzica.
-Emocje.
-Gdzie prowadzę swoje dziecko, czyli zagrożenia współczesnego świata.
-Rusztowanie, czyli budujemy fundamenty pod wszechstronny rozwój dziecka.
-Komunikacja w rodzinie.
                  Każdy rozdział zachęca do czytania tzw. „złotymi myślami” typu: „Podstawowym rodzicielskim zadaniem jest pomagać dzieciom nas opuścić”, albo „wartości trzeba przejawiać, a nie tylko o nich mówić”.

                  Do książki dołączona jest także płyta CD z czternastoma prezentacjami. Jak piszą autorzy: „W części warsztatowej zamieszczone są sentencje, do których proponujemy ćwiczenia. Myśli te są w naszym odczuciu na tyle ważne, że daliśmy im miejsce w przestrzeni w postaci prezentacji. Proponujemy, aby ćwiczenia były prowadzone w odniesieniu właśnie do tych sentencji.” Kilka slajdów, które mnie ujęły:  


                  Dla mnie książka „Trening umiejętności wychowawczych” jest niezwykle cenną pozycją w przyszłej pracy zawodowej. Podoba mi się w niej podejście autorów do wychowania -  nie moralizatorski, a przepełniony troską i zrozumieniem dziecka i dorosłego człowieka.
                  Zgodnie ze słowami Georga Eliota: „Nigdy nie jest za późno, byś stał się tym, kim mógłbyś być”, poznawajmy siebie, zmieniajmy się i dobrze wychowujmy dzieci. A pomoże nam w tym na pewno wskazana pozycja.

Polecam MagdaTytuł: Trening umiejętności wychowawczych
Autorzy: Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2012
Okładka: broszurowa
Liczba stron: 280
Format: A5
Dodatek: płyta CD z prezentacjami
Komentarze