"Zwyczaje, tradycje, obrzędy" Urszula Janicka-Krzywda - recenzjaJakże to barwna, ciekawa pozycja! I dla wyjaśnienia tylko dodam, że choć pozbawiona materiału ilustracyjnego, choć niekrótka, to jest lekturą wciągającą, czyta się ją szybko, od deski do deski, bo autorka doskonale zna przedstawianą tematykę, a wiadomo, że o tym, co bliskie, pisze się z pasją. Tak też jest w tym przypadku. Jak zapowiada we wstępie Urszula Janicka-Krzywda, książka ta to zbiór artykułów i esejów, zatem forma przyjazna nawet dla osób, które może do tej pory stroniły od tego typu wiadomości, spraw.

A warto je poznać! Nikt nie zaprzeczy chyba, że świadomość naszej przeszłości, wartości wyznawanych przez przodków, treści dla nich ważnych jest istotna dla naszej tożsamości. Choć dobrze jest iść z duchem czasu, to jednak bez tej bazy jesteśmy wykorzenieni i zubożeni, a gdy ją znamy - poszerzają się nasze horyzonty myślowe. 

Pamiętam wiele opowieści mojej babci - o gromnicach zapalanych w czasie burzy i stawianych w oknie, o chlebie świętej Agaty, który miał od pożaru chronić, o zakopywanych na polu skorupkach od święconego mających zapewnić urodzaj... Wiele zwyczajów wiązało się z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia - pamiętano wtedy szczególnie o tych, którzy odeszli. Mieli oni odwiedzać swoich bliskich jako duchy, zatem nie wolno było wykonywać żadnych czynności z użyciem ostrych narzędzi, by ich nie przekłuć, nie uszkodzić. Nie sprzątano też naczyń po wieczerzy, żeby się mogły duchy pożywić. Ale nie tylko to, co przeszłe, zaprzątało ludzi - Gody były czasem, gdy spoglądano w przyszłość. Wiele czynności wtedy wykonywanych wiązało się z zapewnieniem urodzaju w przyszłym roku, zdrowia i pomyślności. Należało powstrzymywać się od płaczu i od kłótni, warto było wstać rano, by w nowym roku ochoczo budzić się do wykonywania obowiązków. Myto się w wodzie, do której wrzucono monety - dotykano ich podczas mycia się, by zapewnić sobie dobre zdrowie (by być silnym, jak ten kruszec). 

To tylko niektóre z zwyczajów opisanych przez autorkę. Urszula Janicka-Krzywda przedstawia czytenikowi rok obrzędowy rozpoczynający się od wspomnienia Chrztu Pańskiego, kolejne święta - kościelne i prywatne wiążą się z tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, bogatymi w symbolikę, tłumaczącymi prawa czy zjawiska otaczające człowieka na co dzień.

I nam wiele spraw wyjaśnią te opowieści, odnajdziemy w nich echa naszych obecnych zachowań, dostrzeżemy bogactwo niegdysiejszego życia duchowego - czas przy tej lekturze mija niepostrzeżenie. 

Polecam
Katarzyna


"Zwyczaje, tradycje, obrzędy"
Autor: Urszula Janicka-Krzywda
Wydawnictwo: WAM
Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 13,6×21 cm
ISBN: 978-83-7767-865-7Komentarze