"Upadłe damy II Rzeczpospolitej" Kamil Janicki - recenzja


Takie historie rozpalają ciekawość. Kobietom zwykliśmy przypisywać raczej cechy takie jak delikatność, łagodność, ustępliwość. Jednak to oczywiste uproszczenie i schematyczne spojrzenie na sprawę. Powodowane emocjami, zaślepione zemstą, pragnieniem odegrania się na niewiernym ukochanym, potrafią nie przebierać w środkach...

Dziś tego typu nagłówki także przyciągają uwagę: morderstwo, porwanie, pozbawienie z zimną krwią życia osoby, która wydawała się bliska, czasem wręcz - najbliższa. Tego typu historie znajdziemy na kartach książki Kamila Janickiego. 

Autor jest redaktorem naczelnym portalu Ciekawostki historyczne, zajmował się tłumaczeniem literatury historycznej, ale jakiś czas temu chwycił za pióro i na swoim koncie oprócz kilkuset artykułów ma także książki ulubionej materii - historii właśnie - dotyczące. Odmiennie niż we wcześniejszej jego publikacji - "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej", bohaterki niniejszej ksiażki nie podziw budzą, ale grozę. Okazuje się, że to właśnie kobiety potrafią nie przebierać w środkach, by osiągnąć cel, bywają okrutne, wręcz bezlitosne. 

Zapewne najgłośniejsza z tamtego okresu historia kobiety-przestępczyni to sprawa Gorgonowej, zabójczyni córki swego chlebodawcy, z którym miała romans. Jednak jak uważa autor - sprawa to jest pod względem kryminalnym "nudna, płaska i oczywista". W swym opracowaniu przywołuje jeszcze bardziej kontrowersyjne przestępstwa, zbrodnie porażające okrucieństwem. Logika sprawczyń poraża, a ich motywacja jest często wstrząsająca - brak pieniędzy na wystawne życie, chęć łatwego zdobycia majątku...

To na pewno ciekawa lektura - Kamil Janicki przeprowadził szczegółowe badania tematu, oparł się na szerokim materiale faktograficznym, pisze rzeczowo, ale i wciągająco, zatem choć to niełatwy temat, książka może znaleźć wielu czytelników, a sięgnięcie po nią zakończy się zarwaniem nocy...Uprzedzę jednak, iż nie brak w niej momentów drastycznych, dlatego też nie jest to może lektura dla każdego.

Polecam
Katarzyna 


"Upadłe damy II Rzeczpospolitej"
Autor: Kamil Janicki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 400
Format: 16,5 x 23 cm
ISBN: 978-83-240-2792-7

Komentarze