"Sposób na happy end" Barbara O'Neal - recenzja
"The Garden of Happy Endings" - tak brzmi tytuł oryginału i trzeba przyznać, iż jest on bardzo trafny - bo pewien ogród staje się szczególnym miejscem dla okolicznych mieszkańców, za jego sprawą połączą się losy kilkorga bohaterów, niektóre sprawy zostaną rozwiązane - no i właśnie - znajdą szczęśliwy finał. Zatem sięgając po tę lekturę możemy spodziewać się, iż zadośćuczyni ona naszemu pragnieniu, by wyprostowały się ścieżki osób błądzących, niepewnych, znajdujących się w trudnej sytuacji.

Postaci tej lektury tworzą dość ciekawą konfigurację - dwie siostry - czterdziestosześcioletnia mężatka, mająca dorosłą córkę, poświęcająca czas swemu hobby, dzięki wysokim dochodom męża nie mająca zmartwień materialnych oraz o osiem lat młodsza pani pastor - Elsa, która ma kryzys wiary, bo dramatyczna śmierć w jej otoczeniu sprawia, iż zaczyna wątpić, pogrąża się rozpamiętywaniu tej straty. Jest jeszcze przyjaciel z dzieciństwa Elsy, późniejszy ukochany, a obecnie ksiądz. Okładkowy blurb nie obiecuje aż tak wiele;) Znajdziemy tu sugestię, iż stojąca na życiowym zakręcie bohaterka z "wielką pustką w sercu" pragnie ją wypełnić, dowiemy się, że w jej otoczeniu pojawi się intrygujący mężczyzna z nieco skomplikowaną przeszłością, a niebagatelną rolę odegra także Joaquin - ojciec Jack, przyjaciel-ksiądz. Jeśli jednak "Sposób na happy end" jest pierwszą lekturą autorstwa Barbary O'Neal, po którą sięgnięcie, mogę Was zapewnić, że nie będzie to jedynie opis miłosnych "podchodów", zmierzających mniej lub bardziej krętą drogą do przewidywalnego finału. Oczywiście sam finał w pewnym sensie jest już zapowiedziany przez tytuł książki. Ale ta historia to nie tylko romantyczna opowieść, zostały w niej poruszone duchowe rozterki, problem wiary, wahania, jakie w tej materii zdarzają się nawet osobom będącym bardzo blisko Kościoła. W ciekawy sposób autorka przekazuje czytelnikowi pewną sugestię odnośnie tego, co istotne w życiu. Pojawiają się problemy społeczne, trudne relacje rodzinne. 

Mnie najbardziej zaintrygował wątek siostry Elsy, Tamsin, która zupełnie nieoczekiwanie traci wszystko, co ma - na szczęście chodzi jedynie o dobra materialne. Choć i nie do końca - znika także jej mąż, a niemająca w zasadzie żadnych doświadczeń zawodowych kobieta musi odnaleźć się w tej sytuacji. Wcześniej spędzała czas pielęgnując ogród, tworząc olśniewające patchworki, gotując - jak się okaże - te umiejętności, talenty można wykorzystać i w takiej "kryzysowej" sytuacji. I w jej przypadku tytuł książki okazuje się w pewnym sensie proroczy. Muszę jednak przyznać, iż chociaż ciekawy, wciągający, wątek nieco rozczarował rozwiązaniem. 

Dobór postaci jest nieprzypadkowy - rozterki duchowe, kryzys wiary, poszukiwanie drogi życiowej w obliczu niełatwych doświadczeń to tematy niezbyt często podejmowane, ale dotyczyć mogą one wielu osób: wszak nierzadko stykamy się ze zdarzeniami, które nami wstrząsają - jak pogodzić się z takim złem? Jak należy rozumieć sens tragedii, o których słyszymy, których czasem doświadczamy? 

Można zatem pomyśleć, że tak wiele spraw wyczerpuje już tematykę lektury w pełni, ale jak się okazuje - nie do końca. Powieści Barbary O'Neal odznaczają się obecnością mnóstwa sugestii odnośnie jedzenia. Ba, wprost trudno czasem oprzeć się konieczności sięgnięcia po jakąś przekąskę, tak obrazowe i apetyczne są te opisy. A na dodatek  książkę kończy rozdział zawierający receptury tych apetycznych dań. Nic dziwnego - autorka prawie dziesięć lat była związana zawodowo z branżą gastronomiczną. 

Niniejsza lektura jest już na półkach księgarń od pół roku i jej pojawienie się wiele fanek pisarstwa Barbary O'Neal witało bardzo entuzjastycznie, jako genialną pozycję na pochmurne, zimowe dni, ale idealnie wpisuje się też w wiosenną atmosferę: tworzenie ogrodu, budzenie się przyrody do życia, rodzenie się uczuć... A Wydawnictwo Literackie ma w swojej ofercie jeszcze trzy powieści autorstwa Barbary O'Neal!

Polecam
Katarzyna"Sposób na happy end"
Autor: Barbara O'Neal
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Oprawa: miękka
Liczba stron: 436
Format: 123x197 mm
ISBN: 978-83-08-05277-8
Komentarze