"Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie" Dorota Sumińska - recenzja
Azja może nieco przerażać: ryzyko zachorowania, sporo jadowitych przedstawicieli fauny, obawa przed kradzieżami czy staniem się ofiarą ataku, nieznajomość języka - to wszystko budzi lęk przed wyprawą w te rejony. Ale z drugiej strony piękno krajobrazów, bogactwo gatunków zwierząt, zabytki mające intrygująca i bardzo długą historię kuszą - jak zatem pogodzić te sprzeczne uczucia? Jeśli stać nas na taką eskapadę, warto przełamać uprzedzenia - a dobrym sposobem na to będzie lektura najnowszej książki Doroty Sumińskiej - "Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie". 

Autorka jest z zawodu lekarzem weterynarii, ale ma na swoim koncie wiele bestsellerowych pozycji, w lwiej części ich tematyka dotyczy zwierząt, choć w tym przypadku znajdziemy mnóstwo informacji o atrakcjach turystycznych, zwyczajach tubylców, opisy krajobrazów i spotkanych ludzi. Nie zabrakło oczywiście ciekawych historii dotyczących zwierząt - tych egzotycznych dla nas, ale i bardziej popularnych - psów, kur, które w Azji, choćby w Filipinach, są zupełnie inaczej traktowane, obecne wręcz na każdym kroku. Wybierając sobie takie kierunek podróży możemy jednak liczyć nie tylko na tego typu spotkania ze zwierzętami - Dorota Sumińska opisuje sympatyczne, wszechobecne małpki (rezusy, langury), a także całkiem spore małpy - orangutany, nosacze, poza tym egzotyczne, bo... brodate świnie, węże i gekony - które dały tytuł tej książce. A to tylko kilka przywołanych przeze mnie gatunków - osoby pasjonujące się tą tematyką będą na pewno usatysfakcjonowane. Autorka też w pewnym sensie "oswaja" nas z jadowitymi okazami fauny, instruuje, jak unikać zagrożeń, łagodzi także inne obawy - lęk przed zachorowaniem czy obawę przed niemożnością porozumienia się - wielu Azjatów zna przynajmniej podstawy angielskiego, poza tym są na ogół przyjaźnie usposobieni, ciekawi odwiedzających ich gości, choć oczywiście nie brak i osób o nie do końca uczciwych zamiarach (jak zresztą wszędzie...). 

Pierwsza azjatycka wyprawa pisarki miała miejsce w 1992 roku, ostatnia - w bieżącym, na przestrzeni dwudziestu dwóch lat Dorota Sumińska odwiedziła wiele krajów, niektóre miejsca po wielokroć, bo tak ją urzekły, zatem "kierunek: Azja" to chyba niezły wybór, tym bardziej, gdy przeczytamy o intrygujących miejscach, które dane jej było zobaczyć - urokliwych zakątkach i zabytkach bardziej obleganych, o ciekawej historii, kryjących wiele tajemnic, zachwycających pomysłowością wykonania, pięknem i precyzją sztuki przodków dzisiejszych mieszkańców Azji. 

Oprócz opisów spotkań z przyrodą i ludźmi znajdziemy w tej pozycji sporo precyzyjnych wskazówek dotyczących zakwaterowania, miejsc wartych zobaczenia, są nawet sugestie dotyczące tego, co warto spróbować z bogatej kuchni azjatyckiej. Ostatni rozdział jest swego rodzaju kompendium podpowiadającym, jak przygotować się do takiej wyprawy, co spakować, czym się poruszać po przybyciu na miejsce, jakie nasze zachowanie może być problematyczne i czego zatem powinniśmy unikać.

Jeśli na razie nie mamy w planie wyprawy do Azji, to tym bardziej warto przeczytać tę książkę - poznamy mnóstwo ciekawych historii, autorka ma dar przykuwania uwagi, jej opisy przybliżają nam te egzotyczne miejsca, a liczne fotografie pozwalają w pewnym stopniu poczuć smak tych wypraw. 

Polecam
Katarzyna

Lankijski pyton (materiały wydawnictwa)

Dorota Sumińska (materiały wydawnictwa)"Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie"
Autor: Dorota Sumińska
Wydawnictwo Literackie
Oprawa: miękka
Liczba stron: 200
Format: 14,5x20,5 cm
ISBN: 978-83-08-05364-5

Komentarze