"Dobra siostra" Drusilla Campbell - recenzja
Okładkowy blurb zapowiada rozwój akcji, zaciekawia, niewątpliwie taka historia ta nas zaintryguje: Dziewięcioletnia Merell wie, co widziała, siedząc przy basenie. Telefon na policję rzuca na jej matkę Simone podejrzenie o dokonanie niewybaczalnej zbrodni. Policja, kamery, dochodzenie i kłamstwa przepytywanych osób.
Czy głos małej dziewczynki ma jakiekolwiek znaczenie, skoro dorośli uważają, że było inaczej?
W obliczu ogromnego zainteresowabnia mediów zaledwie jedna osoba próbuje pomóc wrażliwemu dziecku w zrozumieniu rodzinnej tragedii - to siostra jej mamy. Musi ona stawić czoło nie tylko niezwykle skomplikowanej relacji, jaka łączy ją z piękną, zmagającą się z poważną depresją poporodową Simone, ale także ich oziębłej i zapatrzonej w siebie matce.
Jaki wyrok zapadnie podczas procesu? A może inni członkowie rodziny też mają swój udział w tragedii?

Ale seria Gorzka Czekolada to nie tylko sensacyjna historia, szukanie prawdy o wydarzeniach, to badanie przyczyn zdarzeń, wiwisekcja przeprowadzona na uczestnikach i świadkach. Jak czytamy w przytoczonym wyżej streszczeniu, przeciwko Simone toczyć będzie się proces. Książka rozpoczyna się właśnie na sali sądowej, jest marzec 2010 roku, a opisane w blurbie zdarzenie miało miejsce w lipcu roku ubiegłego. Ale poznając Simone i jej siostrę Roxanne przeniesiemy się w czasie aż lat siedemdziesiątych, do dzieciństwa starszej z sióstr, gdy Roxanne była jeszcze jedynaczką. Wyznam, że to bardzo mocna historia, wstrząsająca, smutna, pełna bolesnych momentów. Traumatyczne zdarzenia są dawkowane odbiorcom i gdy już wydaje się nam, że dotarliśmy do prawdy na temat przyczyn postępowania kobiet, pojawiają się nowe wspomnienia, kolejne fakty, które rzucają nowe światło na to, co się stało.

Także matka Simone i Roxanne, Ellen jest pokazana jako osoba zmieniająca się, wielowymiarowa osobowość wynika również z niełatwych przeżyć z dzieciństwa. 

Autorka umiejętnie pokazuje psychikę małych bohaterek - oprócz przywołanej w blurbie Merell, zostały też przedstawione przeżycia kilkuletniej Roxanne, są i wspomnienia Ellen z tego właśnie okresu. Wszystkie te postacie są prawdziwe, ich emocje - szczere, co wynikać też może pewnie z faktu, iż jak zwierza się Drusilla Campbell w uwagach kończących książkę, podobne zdarzenia stały się jej udziałem. Jej matkę dotknęła depresja poporodowa, która sprawiła, że na długi czas wyłączyła się ona ze zwykłej aktywności, a przyziemne sprawy dnia codziennego wydawały się niewarte uwagi. 

Choć przypadek Simone jest dość wyjątkowy ze względu na jej specyficzne dolegliwości, to sama kwestia depresji poporodowej warta jest uwagi, nagłośnienia, dostrzeżenia. Nie tylko ten wzgląd sprawia, iż lekturę warto polecić. Przedstawione dzieje kilku pokoleń kobiet między którymi istnieją przeróżne relacje pokazują czytelnikowi wagę otwartości, umiejętności przyznania się do błędu czy słabości. A losy Simone są dowodem na to, że otoczenie ma wielki wpływ na psychikę, na koleje życia danej osoby. Okazuje się też, że wina nie tylko leży po stronie tych, którzy lekceważą, są chłodni emocjonalnie, odtrącają. Czasem i ci kochający, troszczący się mogą mimowolnie swą opieką wyrządzić krzywdę...

Trudno napisać więcej i nie zdradzić elementów fabuły, a choć nie mamy tu do czynienia z powieścią detektywistyczną i "sprawczyni" jest znana już do pierwszej strony lektury, to warto samodzielnie dochodzić do pewnych prawd. Zdarzenia zaskakują, pozwalają na głębsze przejęcie się nimi, przyjęcie ich do swej świadomości. Początkowo trudno zrozumieć stosunek Roxanne do Simone, a pewne drobne fakty dziwią, są niezrozumiałe. Z czasem wszelkie te zawiłości wyjaśniają się. Dostrzegamy sens wcześniejszych zdarzeń, poznanie złożoności relacji rozjaśnia obraz.

Niełatwy temat książki nie sprawia jednak, że lektura dłuży się, nuży czy też jest ciężka - napisana z wielkim wyczuciem i zrozumieniem historia wciąga czytelnika, trudno ją odłożyć, a i po przeczytaniu ostatniej strony nie zapominamy jej, poruszeni mocą opisanych wydarzeń. 

Polecam 
Katarzyna 


"Dobra siostra"
autor: Drusilla Campbell
przekład: Monika Popławska
Seria Gorzka Czekolada
Wydawnictwo: Media Rodzina
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
Format: 13,5 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-7278-952-5
Komentarze