"Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy" - recenzja
Nikt nie lubi chorować? Niezupełnie! Wyprawy na saneczkową górkę skończyły się kaszlem, bólem gardła i koniecznością odpoczywania w pozycji leżącej, bo nastrój był raczej kiepski... Do czasu! Okazało się, że unieruchomienie ma dobre strony - a nawet mnóstwo stron - bo "Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy" to prawdziwe opus magnum! Blisko sześćsetstronicowa pozycja osładza czas rekonwalescencji, ba - pokuszę się nawet o teorię, iż ma działanie lecznicze, bo zaiste prawdą jest stwierdzenie, że śmiech leczy. 

A o niego nietrudno, gdy tak znakomite postacie i ich twórczość są tematem kompendium. Wydawać by się mogło, że wielbiciele kabaretów mają się teraz jak pączek w maśle;) - w telewizji premiery, powtórki, mnóstwo imprez tego typu w wielu miejscach jest organizowanych - jednym słowem - nic tylko oglądać, słuchać, śmiać się i bawić! Niestety - to tylko pozory. Każda z czterech wymienionych czynności bywa na ogół bardzo trudna - bo żarty zupełnie nietrafione, poziom nader niski, ba - często i wysłuchać nawet trudno, i patrzenie wymaga zbyt wielkiego samozaparcia. Włączamy i z niesmakiem wyłączamy. 

"Ach, gdzie są niegdysiejsze śniegi!" - pytają spragnieni rozrywki na poziomie, finezji, wartości literackich, dźwięków, które oczarują i zapadną w pamięć. Odpowiedź prosta - właśnie w przeszłości. Niezrównani Starsi Panowie są panaceum na nasze pragnienia i świadectwo tego, że kabaret może być prawdziwą sztuką! 

Autorzy niniejszej pozycji to Grzegorz Wasowski oraz jego żona - Monika. Zbieżność nazwisk jest oczywiście nieprzypadkowa - Grzegorz Wasowski jest synem Jerzego Wasowskiego, zatem rzecz oczywista, że w tworzenie tego imponującego kompendium włożył serce i pasję. Niby sprawa oczywista, że każdy autor stara się, by jego słowa oddziaływały, chce dotrzeć do wszelkich dostępnych (a także niedostępnych;)) źródeł, ale to pokrewieństwa sprawia, że mamy do czynienia z książką niezwykłą: wszystko opisane zostało z benedyktyńską wprost dokładnością, a na dodatek są tu relacje najbliższych osób, zatem niezwykle ciekawe i dostarczające mnóstwa wiadomości.

Treść jest przebogata i interesująco ujęta. Aby zobrazować ogrom dokonań Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, autorzy stworzyli wirtualny, wieloskrzydłowy zamek, którego piętra, części prezentują przedsięwzięcia z dziedziny teatru, słuchowiska radiowe, poczynania na niwie kabaretowej, działalność związaną z telewizją - ta ostatnia zajmuje oczywiście lwią część kompendium. Wszak to nader popularne medium, a w czasach, gdy Kabaret Starszych Panów zaistniał na małym ekranie, była ona wielce admirowana. I dobrze, że takie właśnie audycje można były w niej oglądać! Ich poziom, wykonanie, kunszt były tak wielkie, że przez lata emitowano powtórki, a takie utwory jak "Addio, pomidory", "Na ryby", "Piosenka jest dobra na wszystko", "Jeżeli kochać", "Bo we mnie jest seks" (czy wiele, wiele innych) są znane, lubiane - wręcz kochane! Wystarczy parę taktów i już dołączamy - śpiewając bardziej lub mniej czysto, ale zawsze z wielkim entuzjazmem.

Dlatego nie wątpię, że owo "Kompendium niewiedzy" znajdzie się w wielu biblioteczkach - bo wbrew nazwie, to bardzo nasycona wiadomościami, informacjami, wrażeniami i wspomnieniami pozycja. Poznamy przeróżne wersje utworów, dowiemy się, w jaki sposób znane z kabaretowych występów gwiazdy znalazły się w gronie wykonawców. A oprócz tego mnóstwa szczegółowych informacji - niezliczona ilość okazji, by się uśmiechnąć, roześmiać, by czytać na głos rodzinie fragmenty, które nas rozbawiły (choć z tym uważajcie - gdy macie chore gardło, może się okazać, że podzielenie się nimi wszystkimi przerasta nasze możliwości;)).

Na zakończenie - pytanie: zapewne kolejne wieczory Kabaretu Starszych Panów wielu ma w pamięci (i warstwę wizualną - przeuroczą! i dźwiękową), a czy pamiętacie "Eterek"? Teatr Uniwersalny Eterek przedstawiony w skrzydle radiowym nieco się pewnie w pamięci zatarł, a niektórzy w ogóle nie mieli okazji zetknąć się z tą najwcześniejszą twórczością panów Przybory i Wasowskiego. Zatem - najmilsza niespodzianka! Do książki dołączona jest płyta, a na niej mnóstwo nagrań z tegoż Eterka! Moc czytania, wiele słuchania, a przede wszystkim - morze wiadomości! Czytajcie, poznawajcie, bawcie się dobrze!

Polecam
Katarzyna 

"Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy"
Autorzy: Monika Wasowska, Grzegorz Wasowski
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 585
Format: 165 x 235
ISBN: 978-83-240-3213-6


Komentarze

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)