Aneta Łastik "Wewnętrzne dziecko w związku" - recenzja
To jedna z najważniejszych decyzji w życiu - jeśli zastanawiamy się, czym jest szczęście, to na ogół przywoływane są dwie kwestie: rodzina i praca. Sprawa pracy zależy od wielu czynników: koniunktura, "wstrzelenie się" w potrzeby rynku, czasem miejsce zamieszkania, bywa że i znajomości. Niekiedy to, czym się zajmujemy, znacznie odbiega od zdobytego wykształcenia. Zdecydowanie większy wpływ mamy na to, jak się ułoży nasze życie osobiste. Wybór partnera decyduje o kształcie życia rodzinnego, zatem powinien być dokonywany z wyjątkową starannością. 

A przecież często bywa tak, że zauroczenie owocuje szybkimi deklaracjami, niekiedy tykający zegar motywuje nas do pośpiechu, skupiamy uwagę na powierzchowności, pod wypływem emocji działamy pochopnie. Gdy stan zakochania mija, może okazać się, że jesteśmy w związku, ale samotni, niby razem, ale zupełnie nie rozumiemy się. Pasmo oskarżeń, podejrzeń i pretensji frustruje, partner, który miał być oparciem, okazuje się zupełnie inną osobą. 

Niniejsza pozycja najlepiej posłuży czytelnikom, którzy ten życiowy wybór mają przed sobą. Aneta Łastik po raz trzeci przybliża idee terapeutyczne, które wypracowała w toku swych doświadczeń pedagogicznych. Autorka dała się też poznać jako utalentowana piosenkarka - jej interpretacje pieśni Bułata Okudżawy zyskały wielkie uznanie. Także i z tym nurtem działalności połączyć należy opracowaną przez nią metodę pracy z głosem, która pozwala odnaleźć ukryte, zapomniane emocje. "Wewnętrzne dziecko w związku" jest kontynuacją teorii przedstawionych w wydanej w 2008 roku pozycji "Wewnętrzne dziecko". 

Aneta Łastik pisze w sposób bardzo obrazowy, prosto, klarownie - na potwierdzenie swoich przekonań przytacza wypowiedzi innych terapeutów, cytaty z literatury, z poradników psychologicznych. Każdy z nas ma w sobie wewnętrzne dziecko, które potrzebuje troski, zrozumienia, wysłuchania. To dziecko czasem przejmuje kontrolę - odbiera wszystko zbyt emocjonalnie, niewłaściwie interpretuje sytuację, a z drugiej strony często zapominamy o nim, lekceważymy własne potrzeby, wypieramy odczucia, bo konfrontacja z prawdziwym stanem rzeczy może być frustrująca, trudna do zniesienia. 

Wewnętrzne dziecko potrzebuje troski i opieki, ale też wymaga postawienia mu pewnych granic, bo nasz partner nie jest naszym ojcem, naszą matką, nie możemy żądać od niego tego, czego rodzice nas pozbawili. Dlatego tak istotne jest wsłuchanie się w siebie - a nawet inaczej: rozmawianie ze sobą, bo jedynie głośne wyrażanie myśli, rozważanie problemów pozwoli dociec, co tak naprawdę nie funkcjonuje w naszym życiu, jakie problemy z dzieciństwa skrywamy.

Bardzo ważnym elementem terapii jest swego rodzaju rozliczenie się z najważniejszymi osobami, które w dzieciństwie nas zawiodły - z rodzicami, którzy nie sprawdzili się w roli ojca, matki, którzy skrzywdzili, odebrali pewność siebie, swą niewłaściwą postawą pozbawili dziecko oparcia. Te zaszłości, choć często bardzo odległe w czasie, nie przemijają bez śladu. Ciągle w głębi duszy jesteśmy tymi skrzywdzonymi dziećmi, rzutujemy swe odczucia na partnera, podświadomie pragniemy, by zastąpił on nam rodziców. Jak dokonać tego rozrachunku? Autorka sugeruje formę listu - by zebrać myśli, zawrzeć wszystkie kwestie, które poruszyć chcemy, nie dać ponieść się emocjom. Przykłady takich listów znajdziemy w tej książce, są w niej też świadectwa osób, które nawiązawszy kontakt ze swym wewnętrznym dzieckiem przewartościowały wiele spraw w swoim życiu - z tych historii wynika krzepiący obraz zmian, które zależą jedynie od nas samych. Uważne wsłuchanie się w potrzeby wewnętrznego dziecka jest kluczem do uświadomienia sobie swych potrzeb, a co za tym idzie - znalezienia partnera idealnego, odpowiadającego nam pod każdym względem, dzięki któremu to związkowi nasze życie będzie szczęśliwe, będziemy czuć się osobami spełnionymi.

Jak wspomniałam - Aneta Łastik pisze prosto, bezpośrednio, nie sili się na naukową terminologię, a swe poglądy popiera przywołując fragmenty tekstów pisarzy, psychologów, autorów, których ceni. Sporo tego typu wypowiedzi znajdziemy w niniejszej pozycji - mogą się one stać inspiracją, by sięgnąć po zacytowane lektury. Studiując tę książkę mamy okazję zetknąć się z osobami, z którymi autorka pracowała jako terapeutka - ich świadectwa dowodzą, że metoda jest skuteczna, a choć na pewno osobisty kontakt jest bardziej efektywną metodą działania, to rady zawarte w tej publikacji, poruszone problemy i zasugerowane rozwiązania i sposoby postępowania mogą być pomocą dla osób borykających się z problemami w związku.

Polecam
Katarzyna


"Wewnętrzne dziecko w związku"
Autor: Aneta Łastik
Wydawnictwo: Studio Emka
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
Format: 14,5 x 22 cm
ISBN: 978-83-64437-25-0
Komentarze