Kobieta i jej domCzasami żałuję, że postęp technologiczny jest tak wolny i nie wymyślił jeszcze nikt tego, by w jakiś sposób podpiąć komputer do myśli i żeby same pisały, o tym o czym fruwają w obłokach. Wtedy mogłabym podczas wykonywania prac domowych niejedno napisać. Ale to tyle w temacie narzekania.

Kobieta od wczesnych lat życia marzy o domu, mężu i dzieciach. Zabawy w dom, rodzinę nie są żadnej dziewczynce obce. A potem, gdy dorośnie i to już zdobędzie, narzeka, że tyle pracy trzeba, że ta praca jest Syzyfowa i nie ma końca. Złości się na niedocenienie przez bliskich i świat. A gdy z rożnych powodów zostaje w domu uważa, że to wielka niesprawiedliwość - widzi tylko te pieluchy i gary. Stop.

Ktoś nas wychował i poświęcił nam wiele lat życia.

Ktoś wychował tego, kto wychował nas.

Ten kogo ktoś wychował, aby wychował kogoś kto urodził nas, też robił to co my.

Ktoś kogo ktoś kiedyś wychował, aby urodził kogoś, kto urodzi kogoś, kto urodzi nas....

Mnie też męczą obowiązki domowe. Sprzątanie, gotowanie... Ale nie widzę sensu w narzekaniu. Szkoda mi na to czasu. Robię rzeczy przy okazji - gotuję Tucie obiad i w tym samym czasie ogarniam kuchnię. Jestem w łazience, przy okazji mycia rąk ogarniam umywalkę. Jem i czytam. Prasuję (jak już muszę) i oglądam ciekawy film. Umilam sobie czas w kuchni słuchając radia/muzyki. 

Wykonywanie obowiązków domowych jest konieczne. Ktoś musi to robić. Ktoś musi w naszym domu tworzyć ognisko, sprawiać by było miło, czysto i żeby do tego domu chciało się wracać. Takie czynności wykonywały kobiety o których nigdy nie słyszałam, ale i te Święte, te do których się modlimy, które prosimy o pomoc.

Czas oszczędzony na nienarzekaniu przeznaczam na szydełkowanie i czytanie. Zawsze też pamiętam, że jest wielu ludzi, którzy o takiej nudnej normalności marzą.

Przypominam sobie czasem tę małą dziewczynkę z fryzurą na  Mireille Mathieu, ze szczotką do włosów mamy w ręku i teraz wiem, dlaczego wpadały mi te słowa tak w uszy...


Plein de pluie sur nos plaines
Santa Maria
plein de blé sur nos terres
dans nos maisons plein de fleurs
Protégez ceux que j'aime
Santa Maria
Donnez-leur la lumière
d'un sourire au coeur

tłum. tekstowo.pl 

Dużo deszczu na nasze równiny
Święta Maryjo
Dużo zboża na naszej ziemi,
W naszych domach dużo kwiecia
Chroń tych, których kocham
Święta Maryjo
Daj im światło uśmiechu w sercu
Gosia

Komentarze

Prześlij komentarz

Spam usuwamy, prosimy o komentarz na temat artykułu :)