"Odnajdę Cię" Anna Karpińska - recenzja


Powieści adresowane do czytelniczek to pozycje skupiające się wokół dwóch kręgów tematycznych - kibicujemy miłosnym perypetiom lub zgłębiamy się w tajemnice pogmatwanych rodzinnych relacji, czasem te kręgi tematyczne łączą się. Zdarza się, że nietrudno jest nam przewidzieć tok zdarzeń, choć trzeba przyznać, że nie umniejsza to znacząco przyjemności z lektury, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powieścią napisaną dobrym stylem, sylwetki bohaterów są ciekawie nakreślone, niejako "przy okazji" możemy zgłębić wiedzę z mniej nam bliskiej dziedziny... 

Przejdźmy jednak "do rzeczy", bo przyznam, że choć na pozór nowa książka Anny Karpińskiej nie zaskakuje tematem, to jest ona wciągającą lekturą, przekonuje opisem realiów, intrygujące są bohaterki, a ich losy - tak pełne zawirowań i często niełatwych chwil, każą nam współodczuwać te emocje. Tym razem (bo pisarka ma na swym koncie wiele powieści) osią zdarzeń są rodzinne relacje, niełatwe, bo po wielekroć powiązane z tematem adopcji. Można by pomyśleć, że to dość popularne rozwiązanie fabularne, ostatnio miałam przyjemność poznać dwie książki Wydawnictwa Prószyński i S-ka o takiej właśnie tematyce: "Jak gdybyś tańczyła" oraz "Willow", jednak w przypadku powieści rodzimej autorki tym, co nas, czytelniczki, może przekonać, są bliskie nam realia. Nie da się ukryć, że nieco inne problemy miewają bohaterowie tych przywołanych tytułów, ba, czasem wręcz słowo "problemy" może wydawać się im nieco obce. W przypadku "Odnajdę Cię" mamy do czynienia także z osobami majętnymi, jednak jest to pokazane na skalę zdecydowanie nam bliższą, tłem wydarzeń są miasta znane wielu osobom - Wrocław, Toruń, Warszawa. 

Jednej z bohaterek - cenionej pisarce Bożenie Zawistowskiej, towarzyszymy w latach, które niejako zrównywały obywateli, czyli w czasach komuny, gdy wszelkie dobra materialne, a nawet tak prozaiczne sprawy jak jedzenie, był sporym problemem i zdobycie ich nastręczało niemałe trudności. Jej mąż jest opozycjonistą i ten wątek także jest bliski polskiemu odbiorcy. Choć oczywiście warto zaznaczyć, że i Bożena, którą poznajemy jako nastolatkę i towarzyszymy do chwili gdy jest w sile wieku (choć ze sporymi problemami zdrowotnymi - co zresztą zostaje ujawnione już na pierwszych stronach powieści), i Dagmara, niespełna czterdziestolatka, po rozwodzie, z dwojgiem dzieci, realizująca nowy plan na życie, w rodzinnym Toruniu, dla którego opuszcza Wrocław, są osobami - w pewnym sensie czy też w pewnych okresach życia - majętnymi. To także wabik przyciągający uwagę odbiorcy - wszak lubimy czytać o życiu mniej szarym, nieco bardziej luksusowym. Zresztą okazuje się, że dostatek czy posiadane dobra nie zapewniają wolności od kłopotów... Obu paniom nie zawsze wszystko układało się/układa bezproblemowo, a te zawirowania, opisane z znajomością tematu, przekonują czytelniczki, że autorka - i tak do tej pory bardzo lubiana - staje na wysokości zadania w nowej powieści!

Zresztą jest ona chyba bardzo bliska pani Annie Karpińskiej;) - jedna z bohaterek to przecież pisarka, akcja dzieje się we Wrocławiu i Toruniu - w tym pierwszym mieście autorka studiowała politologię, a przez dziesięć lat była asystentem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracowała także jako dziennikarka - a tym zajmuje się przez pewien czas Bożena Zawistowska oraz jej mąż, Artur. 

Celowo niewiele piszę o samej historii adopcji, o przeróżnych powiązaniach między bohaterami - naprawdę gorąco polecam tę lekturę, zatem by nie psuć przyjemności odkrywania tajemnic z przeszłości, by kibicować Dagmarze, która wracając do rodzinnego miasta i stając się właścicielką księgarni musi walczyć o pozycję na rynku, ale też spotyka na swej drodze interesujących mężczyzn, zachęcam tylko do sięgnięcia po tę książkę! (Choć może lojalnie uprzedzę - jeśli teraz się skusicie, to jak ja - i wiele innych czytelniczek - będziecie z niecierpliwością czekać na tom drugi tej serii, który - na szczęście! - jest już w przygotowaniu!).

Polecam
Katarzyna
"Odnajdę Cię"
Autor: Anna Karpińska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 432
Format: 12,5 cm x 19,5 cm
ISBN: 978-83-8097-092-2
Komentarze