"Bjørn - syn burzy" Pawła Wakuły - pasjonująca opowieść o przeszłości - nie tylko dla fanów historiiPozycje dla najmłodszych, opowiadania humorystyczne i "z dreszczykiem", udane próby przybliżenia młodym czytelnikom świata przyrody - to tylko część dorobku pisarskiego Pawła Wakuły. Po wielekroć już sięgał po tematy historyczne i pasjonująco przedstawiał historię Polski. I tym razem takiego właśnie zadania się podjął - choć nie tylko, a do tego stworzona przez niego śmiała rekonstrukcja naszych dziejów to świetna lektura i dla starszej młodzieży, i dla dorosłych już wielbicieli takiej tematyki.

"Bjørn - syn burzy" to zaproszenie do naprawdę odległej podróży w czasie. Przenosimy się także nieco w przestrzeni, bo akcja powieści rozgrywa się na wyspie Lindisfarne, u wybrzeży Northumbrii. Orientujący się w temacie już wiedzą, że chodzi o średniowieczne królestwo anglosaskie, choć dramatyczne - ale i wciągające - wydarzenia na małej wysepce zamieszkałej przez gromadkę mnichów i tajemniczego więźnia oraz jego strażników rozgrywają się na początku jedenastego wieku. 

Cóż niezwykłego może stać się udziałem ludzi duchownych, bez reszty oddanych Bogu? Opat tej małej gromadki, Brendan z Corku, ma nadzieję odbudować splądrowanych niegdyś przez wikingów klasztor, odtworzyć wspólnotę, reaktywować miejsce kultu świętego Cuthberta (Kutberta). Nie będzie mu jednak dane skupić się na tych zamierzeniach, gdyż na wyspę przywieziony zostanie więzień - i to nie lada jaki. Bjørn Stenskalle ma budzącą respekt posturę, mroczną przeszłość, ale i poplecznika, którego wstawiennictwo sprawia, że choć uwięziony, może cieszyć się wieloma przywilejami. Został tu wysłany na polecenie Knuta Wielkiego, a opatowi Brendanowi eskortujący więźnia Eryk z Lade przekazuje rozkaz króla, by spisywał on historie przez Bjørna opowiadane. 

Więzień ów ma na swoim koncie przeróżne doświadczenia,  do tego jego pochodzenie owiewa pewna tajemnica - urodził się w burzową noc, a jego ojciec - czy też mąż jego matki - nadając mu imię, przywołuje pokrewieństwo z niedźwiedziem... Gdy dodamy, że imię pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski - Mieszka - uważane jest za zdrobnienie od słowa "niedźwiedź", zatem parantele rodzinne tytułowego bohatera wydają się być nader znaczące... 

Nieuznany wprawdzie potomek z nieprawego łoża niespodziewanie pojawia się na scenie wydarzeń, gdy Dobrawa, chcąc chronić małoletniego Bolka, Bjørna właśnie przedstawia jako pierworodnego syna księcia, który ma być gwarantem pokoju i dobrych intencji władcy. Potem wydarzenia wymykają się jednak spod kontroli - obaj chłopcy zostają zabrani "pod opiekę" Ottona, a opuszczając rodzinne strony nie wiedzą ani co ich czeka, ani kiedy - i czy w ogóle - zobaczą jeszcze bliskich. 

Losy Bjørna i jego przyrodniego brata poznajemy dzięki wspomnieniom wiekowego już tytułowego bohatera. Chłopcy mają okazję poznać wielkich ówczesnego świata, doświadczyć rozmaitych warunków, być świadkami wielkich wydarzeń, w końcu ich drogi rozchodzą się... Opowieść ta jest pełna ciekawych informacji o ówczesnych realiach, o życiu w klasztorze, o relacjach między władcami, wojennych planach i taktyce wodzów, o roli kobiet, wychowaniu młodzieży. Relacja o minionych zdarzeniach z życia Bjørna pełna jest portretów wielki osobowości, bo los zetknął go z wieloma tego typu ludźmi. A te wspomnienia przeplatają się z współczesnymi dla bohaterów sprawami - na wyspie giną kolejne osoby. Najpierw wydaje się to być przypadek - czy też splot nieszczęśliwych okoliczności, ale wraz z upływem czasu jasnym się staje, że tajemnica skrywana przez więźnia to niejedyny sekret mieszkańców Lindisfarne... 

Swą opowieść o początkach państwa polskiego, o poczynaniach Mieszka, walkach o wpływy na kontynencie, szerzeniu religii katolickiej oparł autor na dostępnych źródłach, ale też w niebanalny sposób wzbogacił je, wprowadzając bohaterów, którzy być mogli. Zatem prawda miesza się tu z fikcją, ale w proporcjach pozwalających i wzbogacić swoją wiedzę o przeszłości, i cieszyć się z lektury, dać się jej porwać - oraz być może odkryć w sobie pasję do zgłębiania dziejów naszych przodków. 

Polecam
Katarzyna


Autor: Paweł Wakuła
Wydawnictwo Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 408
ISBN: 978-83-7672-644-1


 

Komentarze